Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
21.11.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

08.09.2023 12:39
Версія для друку
  • RSS

Рекомендації ESC 2023 року щодо лікування серцево-судинних захворювань у пацієнтів з цукровим діабетом ( частина 1) 

Нові рекомендації щодо серцево-судинних захворювань (ССЗ) та цукрового діабету (ЦД) призначені для профілактики та лікування проявів ССЗ у пацієнтів з ЦД, містять чіткі рекомендації про те, як знизити серцево-судинний ризик у пацієнтів з ЦД та як лікувати пацієнтів з ЦД та клінічними проявами серцевих та ниркових захворювань, таких як атеросклеротичні серцево-судинні захворювання, серцева недостатність, фібриляція передсердь та хронічна хвороба нирок. Особлива увага  приділена багатофакторному міждисциплінарному підходу, який має на мені залучати  медичних працівників різних спеціальностей для прийняття спільного рішення та реалізації індивідуальної стратегії лікування.

 

Нові рекомендації

Рекомендації

Клас

Рівень

Оцінка серцево-судинного ризику при ЦД

Пацієнтам з ЦД 2 без симптомів АСССЗ чи тяжких уражень органів-мішеней рекомендовано оцінювати 10-річний ризик ССЗ за шкалою SCORE2-Diabetes

І

В

Зменшення ваги у пацієнтів з ЦД

Людям, що мають надмірну масу тіла або ожиріння, рекомендується прагнути до зниження ваги та підвищення фізичної активності для покращення метаболічного контролю та загального профілю ризику серцево-судинних захворювань.

І

А

Слід розглянути можливість прийому цукрознижуючих препаратів ( наприклад, ГПП-1РА), які впливають на втрату ваги, у пацієнтів з надлишковою вагою або ожирінням, для зниження ваги.

ІІа

В

Баріатричні хірургічні втручання слід розглянути у пацієнтів високого і дуже високого ризику з ІМТ≥35 кг/м2 (≥Клас ІІ), якщо повторювані та структуровані зусилля зі зміни способу життя в поєднанні з ліками для зниження ваги не призводять до підтримки втрати ваги.

ІІа

В

Збільшення фізичної активності у пацієнтів з ЦД

Рекомендовано адаптувати фізичні вправи враховуючи  супутні захворювання, пов'язані з ЦД 2 типу, наприклад слабкість, невропатія або ретинопатія

І

В

Рекомендовано запровадити структуровані фізичні тренування для пацієнтів з ЦД 2 типу та стабільним ССЗ, наприклад, ІХС, СНзбФВ, СНпомФВ, СНзнФВ, ФП, для  покращення метаболічного контролю, витривалості до фізичного навантаження та якості життя, а також зниження ризику серцево-судинних подій.

І

В

Використання втручань, заснованих на теорії поведінки, таких як постановка цілей, переоцінка цілей, самоконтроль і зворотний зв'язок, слід розглянути для сприяння фізичній активності.

ІІа

В

Можна розглянути  використання трекерів активності для підвищення фізичній активності.

ІІb

В

Відмова від паління  пацієнтів з ЦД

Нікотинзамісну терапію, вареніклін та бупропіон, а також індивідуальне або телефонне консультування слід розглянути для покращення показників успішної відмови від паління.

ІІа

В

Глікемічні цілі

Слід розглянути суворий глікемічний контроль для зниження ІХС у довгостроковій перспективі, переважно використовуючи препарати з доведеною користю для ССС.

ІІа

В

Зниження ризику АСССЗ гіпоглікемічними препаратами при ЦД

Рекомендовано надати перевагу використанню гіпоглікемічних препаратів з доведеною користю для ССС, а потім препаратів із доведеною серцево-судинною безпекою над препаратами без доведеної серцево-судинної користі або доведеної серцево-судинної безпеки.

І

С

Якщо потрібен додатковий контроль рівня глюкози, слід розглянути призначення метформіну у пацієнтів з ЦД 2 та АСССЗ

ІІа

С

Якщо потрібен додатковий контроль рівня глюкози, може бути розглянуте призначення піоглітазону у пацієнтів з ЦД 2 та АСССЗ

ІІb

В

Артеріальний тиск та ЦД

Регулярні вимірювання АТ рекомендовані всім пацієнтам з ЦД для виявлення і лікування АГ для зниження ризику СС

І

А

Ліпіди та ЦД

Інгібітори PCSK9 рекомендовані пацієнтам дуже високого СС ризику з високим рівнем ЛПНЩ, вище цільового значення, незважаючи на лікування максимально толерантними дозами статинів  в комбінації з езетімібом, або в пацієнтів з непереносимістю статинів.

ІІа

В

Якщо є непереносимість до лікування статинами в будь-яких дозах, слід розглянути призначення езетимібу.

ІІа

С

Великі дози ікосапент етилу (2 г*2р/д) можна розглянути в комбінації з статинами у пацієнтів з гіпертригліцеридемією.

ІІb

В

Антитромботична терапія у пацієнтів з ЦД

Рекомендовано призначити клопідогрель 75 мг один раз на день після відповідного навантаження (наприклад, 600 мг або принаймні 5 днів підтримуючої терапії) на додаток до АСК протягом 6 місяців після коронарного стентування у пацієнтів із хронічним коронарним синдромом, незалежно від типу стента, якщо не вказана коротша тривалість через ризик або появу небезпечної для життя кровотечі.

І

А

Пацієнтам із ЦД та ГКС, які отримують ПАКТ, та які проходять операцію АКШ та не потребують тривалої терапії OAК, рекомендується відновити прийом інгібітора рецептора P2Y12, як тільки це буде безпечно після операції, і продовжувати його прийом до 12 місяців.

І

С

Додавання невеликих доз рівароксабану до невеликих доз АСК для тривалої профілактики серйозних васкулярних подій слід розглянути у пацієнтів з ЦД і хронічним коронарним синдромом або симптомами ЗПА без великого ризику кровотеч.

ІІа

В

У пацієнтів з ГКС або з хронічним коронарним синдромом і ЦД, які проходять імплантацію коронарного стента та мають показання до антикоагулянтної терапії, слід розглянути схему потрійної терапії низькими дозами АСК, клопідогрелю та ОАК до 1 місяця, якщо тромботичний ризик переважає над ризиком кровотечі в кожного окремого пацієнта

ІІа

С

У пацієнтів з ГКС або з хронічним коронарним синдромом і ЦД, які проходять імплантацію коронарного стента та мають показання до антикоагулянтної терапії  можна розглянути потрійну терапію низькими дозами АСК, клопідогрелем та ОАК до 3 місяців, якщо тромботичний ризик переважає над ризиком кровотечі в кожного окремого пацієнта

ІІb

В

При використанні клопідогрелю не рекомендовано використовувати омепразол і езомепразол для гастропротекції.

ІІІ

В

ЦД-цукровий діабет, ССЗ- серцево-судинні захворювання, ГКС-гострий коронарний синдром, АСК-ацетилсаліцилова кислота, ОАК- оральний антикоагулянт, ЗПА- захворювання периферичних артерій, АКШ- аорто-коронарне шунтування, ПАКТ- подвійна антикоагулянтна терапія, СС-серцево-судинний, АГ-артеріальна гіпертензія, АТ-артеріальний тиск, АСССЗ- атеросклеротичні серцево-судинні захворювання, ССС-серцево-судинна система, ІХС-ішемічна хвороба серця, СНзбФВ- серцева недостатність зі збереженою фракцією викиду, СНпомФВ- серцева недостатність з помірно зниженою фракцією викиду, СНзнФВ- серцева недостатність зі зниженою фракцією викиду, ФП- фібриляція передсердь,агоністи ГГП-1 РА- агоністи рецепторів глюканоподібного пептиду-1

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

ТЕМА ДНЯ 

До побачення, CHA2DS2–VASc

Чи варто враховувати стать у лікуванні фібриляції передсердь?

  >>>