Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
21.11.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

16.07.2023 16:32
Версія для друку
  • RSS

Дієта для захисту серця 

Результати нового дослідження свідчать, що дієти, які містять велику кількість певних категорій продуктів можуть захищати від серцево-судинних (СС) захворювань і передчасної смерті. Більшість категорій захисних харчових продуктів відповідають стандартним дієтичним рекомендаціям для здорового харчування, але ті, які можуть захищати серце, зазвичай не входять до таких рекомендацій.

Категорії харчових продуктів, які були визнані захисними, включають фрукти, овочі, горіхи, бобові та рибу, а також молочні продукти з високим вмістом жиру, згідно з аналізом PURE та даних з п'ять інших міжнародних випробувань, які охопили понад 240 000 осіб.

Система оцінки здорової дієти була отримана на основі моделей харчування та клінічних подій, що спостерігалися в дослідженні PURE, і була застосована до популяцій інших досліджень. Вищі показники, що відповідають більшому споживанню шести категорій продуктів харчування, відстежуються зі значним зниженням ризику смерті, інфаркту міокарда (ІМ) та інсульту.

Зниження смертності та ризику серцево-судинних захворювань, які були пов’язані з вищими оцінками, були особливо виражені в країнах з низьким рівнем доходу в дослідженні.

Дослідження частково спростовує часту перевагу молочних продуктів із низьким вмістом жиру або знежирених молочних продуктів перед жирними молочними продуктами в рекомендаціях щодо здорового харчування. Це також узгоджується з попередніми висновками PURE про зниження ризику смертності при збільшенні споживання жиру, включаючи насичений жир.

У той час як рекомендації щодо здорового харчування, як правило, наголошують на зниженому споживанні жиру, особливо насиченого жиру, дослідники PURE зазначають, що практично немає національних або міжнародних стратегій і політики щодо збільшення кількості захисних продуктів, таких як горіхи, риба та молочні продукти.

Дослідники PURE розробили оцінку здорового харчування, використовуючи дані 147 642 людей в 21 країні. Науковці порівняли споживання їжі за власними оцінками з довгостроковими клінічними результатами.

Система оцінки присвоювала значення 1 для кожної з шести категорій здорової їжі, коли споживання окремими особами перевищувало середнє споживання всієї когорти. Загальна оцінка здорової дієти PURE складалася із суми шести значень, причому вищі бали відповідали більш здоровій дієті. Середній бал для когорти становив 2,95.

Було 15 707 смертей і 40 764 серцево-судинних подій протягом середнього періоду спостереження 9,3 року. Оцінка щонайменше 5 балів у порівнянні з 0 або 1 балом була пов’язана зі значно зниженими коефіцієнтами ризику (HR) для смертності, ІМ та інсульту в багатофакторному аналізі:

• Смертність: HR, 0,70 (95% ДІ, 0,63 – 0,77; P < 0,0001)

• Основне серцево-судинне захворювання: HR, 0,82 (95% ДІ, 0,75–0,91; P < 0,0001)

• ІМ: HR, 0,86 (95% ДІ, 0,75 – 0,99; P = 0,0014)

• Інсульт: HR, 0,81 (95% ДІ, 0,71 – 0,93; P = 0,0034)

Зв’язок оцінки здорової дієти з клінічними результатами вивчався в п’яти інших великих незалежних дослідженнях, включаючи три проспективні дослідження пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, які охопили 50 країн, дослідження типу «випадок-контроль» із залученням пацієнтів з ІМ у 52 країнах та дослідження типу «випадок-контроль» пацієнтів з інсультом у 33 країнах.

У трьох проспективних дослідженнях вищі показники були пов’язані зі зниженням смертності, серцево-судинних захворювань та ІМ:

• Смертність: HR, 0,73 (95% ДІ, 0,66 – 0,81)

• Основне серцево-судинне захворювання: HR, 0,79 (95% ДІ, 0,72 – 0,87)

• ІМ: ЧСС, 0,85 (95% ДІ, 0,71–0,99)

Результати були подібними в комбінованому аналізі всіх проспективних досліджень. Зокрема, покращення оцінки дієти на один квінтиль було пов’язано зі значним зниженням ризиків для наступного:

• Смертність: HR, 0,92 (95% ДІ, 0,90 – 0,93)

• Основне захворювання серцево-судинної системи: HR, 0,94 (95% ДІ, 0,93 – 0,95)

• ІМ: HR, 0,94 (95% ДІ, 0,92 – 0,96)

• Інсульт: HR, 0,94 (95% ДІ, 0,89–0,99)

• Смерть або серцево-судинне захворювання: HR, 0,93 (95% ДІ, 0,92 – 0,94)

Дослідники стверджують, що  споживання фруктів, овочів, горіхів, бобових, а також помірної кількісті риби та жирних молочних продуктів може знизити ризик серцево-судинних захворювань і смертності.  У деяких культурах молочні продукти не споживаються широко, але доступність і вартість також є факторами, що визначають споживання. Тим не менш, якісної дієти можна досягти, не включаючи або виключаючи молочні продукти.

Висновки  нового дослідження можуть бути використані як основа для рекомендацій щодо того, якою має бути здорова дієта в усьому світі, а потім змінюватися для кожного регіону на основі конкретних типів продуктів, доступних у кожному регіоні.

Поточні результати дослідження PURE підтверджують попередні спостереження здебільшого західних країн про те, що низьке споживання фруктів, овочів, горіхів, бобових і риби є основними факторами ризику погіршення здоров’я.

Більше того, такі висновки ще більше підтверджують, що молочні продукти, включно з жирними молочними продуктами, можуть бути частиною здорової дієти. Нові результати в PURE, у поєднанні з попередніми звітами, вимагають переоцінки  вказівок щодо уникнення молочних продуктів з високим вмістом жиру.

Проте спеціалісти зауважують, що для активних змін в рекомендаціях потрібні рандомізовані контрольовані випробування, щоб поглибити більш конкретні дієтичні компоненти, включаючи необроблене червоне м’ясо та молочні продукти з високим вмістом жиру. А також необхідні додаткові обсерваційні дослідження, щоб вивчити зв’язок оцінки з іншими кардіометаболічними результатами.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

ТЕМА ДНЯ 

До побачення, CHA2DS2–VASc

Чи варто враховувати стать у лікуванні фібриляції передсердь?

  >>>