Європейське товариство кардіологів опублікувало перші великі комплексні міжнародні рекомендації щодо діагностики та лікування кардіоміопатій.
Науковці звертають увагу, що це не оновлення. Документ включає інформацію про усі підтипи кардіоміопатій, і, вперше, містить конкретні рекомендації для інших кардіоміопатій (КМП), а не тільки для гіпертрофічної кардіоміопатії (ГКМП).
Кардіоміопатія може проявитися в будь-якому віці, може мати мульти-комплексну етіологію, включаючи генетичну схильність, пошкодження серцевого м’яза внаслідок захворювання або комбінацію факторів. Робоча група ESC застосувала кілька стратегій для комплексного підходу до захворювання.
Спеціалісти звертають увагу, що ключові нововведення включають діагностичне обстеження, яке починається з детального опису фенотипу, включаючи новий фенотип КМП недилатованого лівого шлуночка, який потім запускає багатопараметричну систематичну оцінку.
Нові рекомендації містять конкретні рекомендації щодо генетичного тестування дітей. Також підкреслюється цінність магнітно-резонансної томографії серцево-судинної системи (МРТ) у діагностиці, скринінгу, моніторингу та прогнозуванні для пацієнтів різного віку. МРТ рекомендується при первинній оцінці для кожного пацієнта з кардіоміопатією.
У рекомендації були включені моделі етіологічного прогнозування, включаючи генотипування дилатаційної кардіоміопатії та КМП недилатованого лівого шлуночка.
Рекомендації привертають увагу до взаємозв'язку кардіоміопатії з поширеними серцево-судинними захворюваннями, такими як серцева недостатність, аритмія та біль у грудях.
У нових рекомендаціях наголошується на скоординованому, систематичному та індивідуальному підході до лікування, заснованому на міждисциплінарному підході. Хоча склад міждисциплінарної команди залежить від конкретної ситуації, у рекомендаціях визнається ключова роль кардіологів загального профілю у веденні більшості пацієнтів. Викладено пропозиції про те, коли передавати складні справи до експертних центрів.
Керівництво містить майже 90 сторінок рекомендацій. Цільова група виділила 32 ключові повідомлення з 13 розділів, починаючи від описів того, як визначається шлях пацієнта, до того, які види фізичної активності слід враховувати при різних формах кардіоміопатії. Існує також розділ, присвячений важливим пропускам у фактичних даних та галузях, у яких існує найбільша потреба у подальших дослідженнях.
Оновлені рекомендації щодо клінічного та генетичного каскадного скринінгу для родичів осіб з кардіоміопатіями.
Нові рекомендації щодо стратифікації ризику раптової серцевої смерті (ССС) для різних фенотипів кардіоміопатії, у тому числі в дитячому віці, і підкреслення важливої ролі генотипу в оцінці ризику раптової смерті.
Оновлені рекомендації щодо лікування обструкції вихідного тракту лівого шлуночка при ГКМП
Рекомендації завершуються вичерпним списком того, що робити і чого не робити при діагностиці та лікуванні кардіоміопатії. Вони включають більшість рекомендацій класу І та підсумовують деякі важливі застереження класу ІІІ.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org