Результати нового дослідження показали, що більша варіабельність рівнів загального холестерину, холестерину ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), холестерину ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) або тригліцеридів незалежно пов'язана з підвищеним ризиком розвитку серцевої недостатності у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу (ЦД2).
Дослідники провели вторинний аналіз даних дослідження ACCORD (Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes), щоб оцінити зв'язок між варіабельністю рівнів ліпідів від візиту до візиту та виникненням серцевої недостатності у 9443 пацієнтів із ЦД2 (середній вік — 62,7 року; 38,3% жінок; 62,4% білих учасників).
Рівні ліпідів плазми крові натще (загальний холестерин, ЛПНЩ, ЛПВЩ і тригліцериди) вимірювалися у шести точках: на початку та через 4, 8, 12, 24 і 36 місяців.
Довгострокову варіабельність оцінювали за трьома показниками:
- коефіцієнт варіації (КВ), стандартне відхилення всередині індивіда, варіабельність, незалежна від середнього значення.
Учасників порівнювали за квартилями КВ для кожної фракції ліпідів; випадки розвитку серцевої недостатності фіксували на контрольних візитах кожні 4 місяці.
За медіану періоду спостереження у 5 років у 345 пацієнтів із ЦД2 розвинулася серцева недостатність.
Пацієнти з найвищим квартилем КВ для загального холестерину мали на 68% вищий ризик розвитку серцевої недостатності (скориговане відношення ризиків [aHR] 1,68; 95% ДІ 1,22–2,30) порівняно з найнижчим квартилем. Пацієнти з найвищим квартилем КВ для ЛПНЩ мали на 76% вищий ризик серцевої недостатності (aHR 1,76; 95% ДІ 1,27–2,42). Для ЛПВЩ підвищення ризику становило 53% (aHR 1,53; 95% ДІ 1,13–2,06). Для тригліцеридів — 49% (aHR 1,49; 95% ДІ 1,09–2,04).
Подібні результати спостерігалися при використанні всіх показників варіабельності.
Науковці зазначають, що результати свідчать, що, крім досягнення оптимальних рівнів ліпідів, підтримання стабільного ліпідного профілю з часом може бути критично важливим для зниження ризику серцевої недостатності, особливо у групах високого ризику, таких як пацієнти з ЦД2.
Слід зазначити, що у дослідженні ACCORD не збирали дані про фракцію викиду лівого шлуночка або підтипи серцевої недостатності, що унеможливило аналіз впливу варіабельності ліпідів на різні типи серцевої недостатності. Також бракувало даних про рівні аполіпопротеїнів і ступінь переривання прийому ліків. Використання лише шести часових точок для оцінки варіабельності могло призвести до недооцінки реальної варіабельності.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org