Результати дослідження FAIR-HF2 показали, що пацієнти із серцевою недостатністю та дефіцитом заліза, які отримували внутрішньовенне введення заліза, мали нижчі показники серцево-судинної смертності або госпіталізації через серцеву недостатність. Однак ці висновки не досягли статистичної значущості. Водночас, коли ці результати були додані до п’яти попередніх досліджень, було продемонстровано важливі клінічні переваги для пацієнтів.
Дослідження проводилося у 70 центрах шести європейських країн, але в ньому взяли участь лише 1105 пацієнтів, що було недостатньо для демонстрації значущого ефекту лікування феруму карбоксимальтозою. За словами спеціалістів, потрібно принаймні 2000 пацієнтів, інакше такі дослідження є занадто малими, щоб показати реальний вплив.
Це подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження, яке оцінювало вплив внутрішньовенного введення заліза на час до серцево-судинної смерті, час до першої госпіталізації з приводу серцевої недостатності та загальну кількість госпіталізацій з приводу серцевої недостатності.
Результати показали зменшення цих показників на 20%-21%, однак жоден із них не досяг статистичної значущості.
Окремо проаналізували підгрупу пацієнтів із насиченням трансферину < 20%, що є більш жорстким критерієм дефіциту заліза. Виявилося, що лікувальний ефект у них був подібним до загальної групи пацієнтів, що спростувало гіпотезу про більшу ефективність терапії у цій підгрупі.
Щоб подолати проблему недостатньої кількості пацієнтів, команда дослідників об’єднала дані FAIR-HF2 із результатами п’яти попередніх досліджень. Чотири з них містили індивідуальні дані пацієнтів, що зробило статистичний аналіз більш надійним.
Завдяки включенню понад 7000 пацієнтів метааналіз продемонстрував, що внутрішньовенне введення заліза достовірно знижує рівень серцево-судинної смертності та частоту повторних госпіталізацій через серцеву недостатність. Крім того, смертність від усіх причин також була достовірно нижчою.
Однак метааналіз виявив несподівану закономірність: жінки не отримали такого ж зниження ризику смерті або госпіталізації, як чоловіки. Вчені заявляють, що це питання потребує подальшого вивчення, оскільки поки що немає чіткого пояснення такій гендерній різниці.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org