Науковці заявляють, що модель машинного навчання (штучний інтелект) може використовувати результати простого аналізу сечі, який вимірює стероїдні гормони, щоб оцінити ймовірність гіпертонії людини, що пов’язана з надлишком кортизолу та альдостерону.
Вчені розробили тест, який використовує лише сечу. Він неінвазивний, але в той же час дуже точний для виявлення гіпертензії, пов’язаної з синдромом Кушинга та первинним альдостеронізмом.
На даний момент менше 1% людей з первинним альдостеронізмом проходять тестування на гіпертензію. Велику кількість пацієнтів не виявляють і тому не лікують належним чином, оскільки існуючий процес діагностики важко провести в стандартних клінічних умовах, так як він вимагає взяття крові, сечі та слини.
Науковці з дев’яти європейських країн і частини Азії розробили новий тест, використовуючи ресурси з багатьох дисциплін, зокрема математики, науки про дані, обчислювальної техніки, метаболоміки, кардіології та ендокринології.
Дослідники використовували мас-спектрометрію для профілювання кількох стероїдів у крові та сечі 1400 дорослих людей з гіпертонією через ендокринні порушення та без них. Було проаналізовано 27 стероїдних метаболітів, включаючи андрогени та попередники андрогенів, мінералокортикоїди, попередники глюкокортикоїдів і глюкокортикоїди, усі вироблені наднирковими залозами. Метою було виявити ознаки асоціації альдостерону або кортизолу з гіпертензією пацієнта.
Машинне навчання спростило аналіз багатьох тисяч проведених вимірювань.
Площа під кривою (AUC) використовувалася для визначення точності тесту: чим ближче значення AUC до 1, тим кращий тест. Кілька стероїдів у сечі пацієнтів з гіпертензією, спричиненою первинним альдостеронізмом, синдромом Кушинга або феохромоцитомою, порівнювали з профілями пацієнтів з есенціальною гіпертензією.
Для пацієнтів з гіпертензією, пов’язаною з хворобою Кушинга, AUC становила 0,93, тоді як для пацієнтів з первинним альдостеронізмом AUC становила 0,73, що збільшилося до 0,86 у порівнянні лише з пацієнтами з есенціальною гіпертензією з низьким рівнем реніну. Ці результати свідчать про те, що це потенційно дуже точний тест для діагностики синдрому Кушинга та первинного альдостеронізму.
Тест зручний для пацієнтів і клініцистів, оскільки він вимагає лише зразка сечі, а не крові. Це також можна зробити вдома та відправити в центральну лабораторію для оцінки.
Результати тесту дають оцінку ризику щодо ймовірності наявності у пацієнта гіпертензії Кушинга чи гіпертензії, пов’язаної з альдостероном, або стандартної гіпертензії.
У майбутньому дослідники хочуть навчити та вдосконалити модель на провідних стероїдних маркерах, щоб допомогти застосувати її в клінічній практиці. Науковці також хочуть включити в модель інші параметри, такі як ренін, калій, адренокортикотропний гормон (АКТГ), а також навчити модель розрізняти АКТГ-залежний і АКТГ-незалежний синдром Кушинга.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org