Статья № 109. Питання лікування серцево-судинних захворювань при вагітності Серпень 2011
Вагітність при наявності серцево-судинних захворювань завжди була однією з основних проблем з багатьма невідомими, що існують в повсякденній клінічній практиці. Експертний документ був вперше опублікований в 2003 році. У новому документі представлені переглянуті дані і надані вичерпні керівні рекомендації для попереднього консультування вагітних жінок із захворюваннями серця і для контролю перебігу серцево-судинних захворювань під час вагітності, пологів та в післяпологовий період.
Оскільки, рандомізовані дослідження є винятком у цій галузі, більшість рекомендацій відповідають рівню доказовості C. Багато жінок із вже існуючими серцевими порушеннями переносять вагітность добре. Тим не менш,ускладнення зустрічаються досить часто і в деяких випадках небезпечні для життя матері і дитини. В Європі материнська хвороба серця стала основною причиною материнської смертності під час вагітності. Крім того, вагітність може мати негативний вплив на довгостроковий перебіг серцевих захворювань.
У керівництві підкреслюється, що вагітні жінки із серцево-судинними захворюваннями перебувають під наглядом вузьких спеціалістів, а пацієнтам високого ризику рекомендується лікування в спеціалізованих центрах. Діагностичні процедури і заходи повинні бути виконані фахівцями з великим досвідом в окремих методах і досвідом лікування вагітних пацієнток. Керівництво також підкреслює, що реєстри і проспективні дослідження вкрай необхідні для покращення досвіду.
Спеціальний розділ з лікування під час вагітності та грудного вигодовування включає в себе список найбільш часто вживаних препаратів при серцевих захворюваннях. Вісім розділів дають точну інформацію для конкретних груп захворювань: вроджені вади серця, хвороби аорти, клапанні вади серця, ішемічна хвороба серця, кардіоміопатії, аритмії, гіпертонічні розлади і венозні тромбоемболії.
Кілька питань залишаються спірними. Існує думка, що важка легенева гіпертензія (так само, як і важкі порушеннями систолічної функції лівого шлуночка, NYHA функціональний клас III / IV і важка дилатація висхідної аорти) є протипоказанням для вагітності і поки не ясно коли ризик стає прийнятним при наявності менш важкої легеневої гіпертензії. На жаль, переконливі дані, як і раніше, відсутні і надати точні рекомендації неможливо.
Рекомендації по антикоагулянтній терапії у вагітних пацієнток з протезами клапанів серця, безумовно, представляє інтерес. Хоча існує думка, що пероральні антикоагулянти є препаратами вибору в другому і третьому триместрах, стратегія під час першого триместру вагітності залишається спірною.
Ретельне зважування ризику і користі для матері і дитини вбачається на користь продовження лікування, особливо якщо доза препарату низька. Найголовніше, всякий раз, коли прийом пероральних антикоагулянтів припиняють (між 6 і 12 тижнями або до пологів) вирішальне значення має адекватна корекція дози гепарину.