Робоча група Європейського товариства з з артеріальної гіпертензії та питань сексуальної дисфункції. Viigimaa M, Vlachopoulos C, Doumas M, Wolf J, Imprialos K, Terentes-Printzios D, Ioakeimidis N, Kotsar A, Kiitam U, Stavropoulos K, Narkiewicz K, Manolis A, Jelakovic B, Lovic D, Kreutz R, Tsioufis K, Mancia G
J Hypertens. 2020 Feb 18. doi: 10.1097/HJH.0000000000002382.
Сексуальне здоров'я є невід’ємною частиною загального здоров’я, а активне та здорове сексуальне життя є важливим аспектом якості життя. Серцево-судинні захворювання та статеве здоров'я мають однакові загальні фактори ризику (артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, дисліпідемія, ожиріння та куріння) та загальні механізми виникнення патологічних змін (ендотеліальна дисфункція, субклінічне запалення та атеросклероз).
Це призвело до зміни поглядів щодо патофізіології сексуальної дисфункції, а згодом і до зміни клінічних підходів до вирішення проблеми. Введення інгібіторів фосфодіестерази типу 5 мало революційний вплив на підходи до лікування сексуальної дисфункції у чоловіків.
Ця стаття присвячена еректильній дисфункції та її асоціації з артеріальною гіпертензією. Вона являє оновлення позиційного документу, який було створено Робочою групою з сексуальної дисфункції та артеріальної гіпертензії Європейського товариства з артеріальної гіпертензії. Ця робоча група протягом останніх років проводила дуже активну роботу щодо ознайомлення фахівців з артеріальної гіпертензії та спеціалістів, які пов’язані з веденням даної категорії пацієнтів, з проблемою еректильної дисфункції, шляхом підготовки численних лекцій на національних та міжнародних конгресах, створення статей, бюлетенів, рекомендацій та книг, що спеціально стосуються проблеми еректильної дисфункції у пацієнтів з артеріальною гіпертензією.
Було відзначено, що еректильна дисфункція передує розвитку ішемічної хвороби. Гіпотеза про розмір артерії (та її просвіту) була запропонована як потенційне пояснення результатів наукових спостережень. Ця гіпотеза прагне пояснити виникнення різних клінічних проявів одного і того ж стану судин, виходячи з розміру судин. Клінічні уявлення про атеросклеротичну та / або «ендотеліальну» хворобу в артеріях статевого члену можуть передувати відповідним проявам захворювання у великих артеріях.
У пацієнтів з артеріальною гіпертензією , що отримують медикаментозну терапію частіше спостерігається сексуальна дисфункція порівняно з тими хто не отримує подібне лікування, що свідчить про негативний вплив антигіпертензивної терапії на еректильну функцію. Виникнення еректильної дисфункції, схоже, пов'язане з небажаним впливом антигіпертензивних препаратів на тканину статевого члена. Наявна інформація вказує на різноспрямований вплив антигіпертензивних препаратів на еректильну функцію, при цьому діуретики та бета-блокатори мають найгірший профіль впливу, а блокатори рецепторів ангіотензину II та небіволол - найкращий.