Визначення фракційного резерву кровотоку в коронарних артеріях при комп’ютерній томографії достовірно знижує кількість пацієнтів, яким необхідне проведення інвазивної коронарографії. При цьому, за словами авторів дослідження #PLATFORM, після проведення #КТ з визначенням #ФРК і отриманням інформації щодо анатомічних і функціональних особливостей коронарних артерій велика кількість запланованих досліджень була відмінена.
Так, за результатами дослідження, проведення вказаного діагностичного підходу у пацієнтів зі стабільною коронарною хворобою серця, яким мала бути проведена коронарографія, була асоційована зі зниженням відсотку випадків, при яких під час проведення КВГ не було виявлено обструктивних уражень.
У пацієнтів, які були направлені на #КВГ без попереднього проведення КТ з визначенням фракційного резерву кровотоку відсоток випадків відсутності обструктивних уражень склав 73%, в той час як в групі учасників, яким попередньо проводилось вищезазначене обстеження, відповідний показник склав лише 12%.
В дослідженні PLATFORM брали участь дві групи хворих: 204 пацієнтам проводилось неінвазивне обстеження, а 380 пацієнтам – була запланована коронарографія.
Серед 380 пацієнтів, яким була запланована інвазивна коронарографія, у всіх відмічались симптоми стабільної стенокардії і проміжна претестова вірогідність захворювання. В цій групі 187 пацієнтам було просто проведено інвазивну коронарографію, а решті 193 пацієнтам провели КТ з визначенням фракційного резрву кровотоку до запланованої коронарографії. Первинною кінцевою точкою дослідження був відсоток пацієнтів без обструктивних уражень на 90-й день дослідження, наявність якого оцінювали за результатами коронарографії чи інвазивного визначення фракційного резерву кровотоку. Після оцінки отриманих результатів 117 пацієнтам (61%) проведення коронарографії було відмінене. У решти 76 пацієнтів була проведена інвазивна коронарографія, за результатами якої відсутність обструктивного ураження була виявлена у 12% учасників. З іншого боку, серед 187 пацієнтів, яких направляли на коронарографію без попереднього КТ-дослідження з визначенням фракційного резерву кровотоку, відсоток пацієнтів без ознак атеросклеротичного ураження коронарних артерій склав 73%.
Важливим також є те, що у пацієнтів, яким відмінили проведення інвазивної коронарографії після КТ з визначенням фракційного резерву кровообігу, не було відмічено серцево-судинних подій впродовж 90-денного періоду спостереження.
#ІХС, #SCAD, #FFR, #angiography, #CT
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org