Дослідження 2 фази AZALEA-TIMI 71 щодо інгібітора фактора XI, абелацімабу, у пацієнтів з фібриляцією передсердь (ФП) з помірним та високим ризиком інсульту було зупинено достроково через значне зниження первинної кінцевої точки — великої та клінічно значущої невеликої кровотечі - у пацієнтів, які приймають абелацімаб, порівняно з пацієнтами, які приймали ривароксабан.
За словами науковців, дослідження AZALEA-TIMI 71 є найбільшим і найтривалішим порівняльним аналізом інгібітора фактора XI, яке надало переконливі докази дуже значного зниження кровотеч порівняно з антикоагулянтом, що використовується відповідно до стандартів лікування.
При медіані спостереження в 21 місяць, що охоплює більше 2000 пацієнтів, AZALEA-TIMI 71 є знаковим дослідженням, що підтверджує перспективу інгібування фактора XI, що викликає значно менше кровотеч, ніж поточні стандарти лікування.
Абелацімаб - це нове, високоселективне, повністю людське моноклональне антитіло з подвійною інгібіторною активністю щодо фактора XI та його активної форми, фактора XIa. У дозі 150 мг, що вводиться підшкірно один раз на місяць, препарат інгібує фактор XI приблизно на 98%, що відповідає доброякісному профілю кровотеч у пацієнтів з генетичним дефіцитом фактора XI.
Дослідження AZALEA-TIMI 71 - це рандомізоване дослідженням, в якому порівнюються дві сліпі дози абелацімабу (90 мг або 150 мг, що вводяться підшкірно один раз на місяць) з ривароксабаном 20 мг на день у 1287 пацієнтів з ФП помірним або високим ризиком інсульту. Повні результати дослідження будуть представлені на найближчому науковому конгресі.
Пацієнти групи ривароксабана можуть перейти на абелацімаб у розширеному дослідженні.
У попередньому підтверджуючому дослідженні одноразове внутрішньовенне введення абелацімабу призвело до значного зниження частоти венозних тромбоемболій (ВТЕ) порівняно з еноксапарином у пацієнтів, які перенесли операцію на колінному суглобі.
В даний час заплановано дослідження фази 3 на пацієнтах із ФП. Дослідження LILAC-TIMI 76 - це рандомізоване дослідженням, орієнтоване на події, для оцінки ефективності та безпеки абелацімабу порівняно з плацебо щодо частоти ішемічного інсульту або системної емболії у пацієнтів з ФП, для яких доступна антикоагулянтна терапія була визнана непридатною. Пацієнти будуть рандомізовані для отримання абелацімабу у дозі 150 мг підшкірно або відповідного плацебо один раз на місяць. Дослідники прагнуть залучити близько 1900 пацієнтів із Північної Америки, Європи, Латинської Америки, Близького Сходу та Азії.
Спеціалісти заявляють, що абелацімаб втілює в собі перспективу антикоагулянту, що зберігає гемостаз, і являє собою зміну парадигми в профілактиці інсульту та інших тромботичних станів. Абелацімаб потенційно може стати революційним варіантом лікування для всіх тих пацієнтів, які живуть із щоденним страхом кровотечі, приймаючи сучасні антикоагулянти.
Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) надало абелацімабу прискорений статус щодо призначення для профілактики інсульту та системної емболії у пацієнтів з фібриляцією передсердь.
Декілька інших інгібіторів фактора XI перебувають у стадії розробки і також показали перспективні результати з точки зору більш сприятливого профілю кровотечі, ніж сучасні стандартні антикоагулянти.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org