Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
21.11.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

02.04.2023 22:00
Версія для друку
  • RSS

Гіполіпідемічна терапія при непереносимості статинів 

Результати 3 фази нового плацебо контрольованого дослідження CLEAR Outcomes показали, що новий підхід до зниження рівня холестерину за допомогою бемпедоєвої кислоти призвів до значного зниження частоти серцево-судинних подій у пацієнтів з непереносимістю статинів.

Препарат знизив рівень холестерину ЛПНЩ на 21% та зменшив комбіновану первинну кінцеву точку, включаючи серцево-судинну смерть, інфаркт міокарда (ІМ), інсульт або коронарну реваскуляризацію, на 13%, крім того, ІМ зменшився на 23%, а коронарна реваскуляризація – на 19%.

Препарат також добре переносився у змішаної популяції пацієнтів з первинною та вторинною профілактикою ССЗ, які не могли або не бажали приймати статини.

Науковці вважають, що ці результати вказують на те, що бемпедоєва кислота є ефективним підходом до зменшення серйозних серцево-судинних подій у пацієнтів з непереносимістю статинів.

Дослідники зазначають, що хоча в поточному дослідженні бемпедоєву кислоту вивчали як монотерапію, препарат буде використовуватися в клінічній практиці в основному в комбінації з езетимібом, що дасть змогу  знижувати рівень ЛПНЩ на 38%, це приблизно те саме, що 40 мг симвастатину або 20 мг аторвастатину — без застосування статину.

Бемпедоєва кислота є проліками, які активуються в печінці, а не в периферичних тканинах, що призводить до низької частоти побічних ефектів, пов’язаних з м’язовою системою. Незважаючи на те, що бемпедоєва кислота схвалена для зниження рівня холестерину ЛПНЩ при сімейній гіперхолестеринемії, це перше дослідження для оцінки її впливу на серцево-судинні результати.

Дослідження CLEAR Outcomes включало 13 970 пацієнтів (48% жінок) із 32 країн, які не могли або не бажали приймати статини через побічні ефекти та які мали серцево-судинні захворювання або високий ризик розвитку ССЗ. Їх випадковим чином розподілили на пероральний прийом бемпедоєвої кислоти, 180 мг на день, або плацебо.

Середній рівень холестерину ЛПНЩ на початку становив 139 мг/дл в обох групах, а через 6 місяців зниження цього рівня було більшим при застосуванні бемпедоєвої кислоти, ніж при застосуванні плацебо, на 29,2 мг/дл (зниження на 21,1%).

Препарат також асоціювався зі зниженням на 22%  рівня С-реактивного білка.

Після середньої тривалості спостереження 40,6 місяців частота первинної кінцевої точки (серцево-судинна смерть, ІМ, інсульт або коронарна реваскуляризація) була значно нижчою (на 13%) у групі бемпедоєвої кислоти, ніж у групі плацебо (11,7% проти 13,3%). %; ВР 0,87; P = 0,004).

Вторинна комбінована кінцева точка серцево-судинної смерті/інсульту/ІМ була знижена на 15% (8,2% проти 9,5%; ВР 0,85; P = 0,006).

Летальний або нефатальний ІМ зменшився на 23% (3,7% проти 4,8%; ВР 0,77; P = 0,002), а коронарна реваскуляризація зменшилася на 19% (6,2% проти 7,6%; ВР 0,81; P = 0. 001).

Бемпедоєва кислота не мала значного впливу на летальний або нефатальний інсульт, смерть від серцево-судинних причин і смерть від будь-якої причини.

Аналіз підгруп показав подібні результати в усіх групах і відсутність різниці в ефекті лікування між чоловіками та жінками.

Про побічні ефекти повідомили 25% пацієнтів в обох групах, причому про побічні ефекти, що призвели до припинення лікування, повідомили 10,8% у групі бемпедоєвої кислоти та 10,4% у групі плацебо.

М’язові розлади були зареєстровані у 15,0% у групі бемпедоєвої кислоти проти 15,4% у групі плацебо. Також не було різниці в нових випадках діабету (16,1% проти 17,1%).

Бемпедоєва кислота була пов’язана з невеликим підвищенням частоти подагри (3,1% проти 2,1%) та жовчнокам’яної хвороби (2,2% проти 1,2%), а також незначним підвищенням рівня креатиніну сироватки, сечової кислоти та печінкових ферментів.

Концепція непереносимості статинів залишається суперечливою. Деякі нещодавні дослідження показали, що повідомлені побічні ефекти являють собою очікування шкоди, яке часто описують як ефект «ноцебо». Незалежно від того, реальна чи уявна, непереносимість статинів залишається серйозною клінічною проблемою, яка може перешкодити пацієнтам, які потребують лікування для досягнення рівня холестерину ЛПНЩ, пов’язаного з клінічними перевагами. Відповідно, для контролю рівня холестерину ЛПНЩ необхідні альтернативні «нестатинові» методи лікування у цих пацієнтів.

Спеціалісти зазначають, що бемпедоєва кислота є важливим доповненням до стандартного арсеналу нестатинових препаратів для зниження рівня ЛПНЩ. І хоча вона загалом добре переносилася, вона не отримала повного застосування, оскільки недостатньо даних, щодо широкого використання препарату.

Також науковці говорять, що переконливі результати дослідження CLEAR Outcomes призведуть і повинні збільшити використання бемпедоєвої кислоти у пацієнтів із встановленим атеросклеротичним захворюванням судин і в осіб з високим ризиком судинних захворювань, які не можуть або не бажають приймати статини.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

ТЕМА ДНЯ 

До побачення, CHA2DS2–VASc

Чи варто враховувати стать у лікуванні фібриляції передсердь?

  >>>