У пацієнтів з ішемічною хворобою серця (ІХС) і багатосудинним ураженням відмічається менший ризик серцево-судинних подій після операції аорто-коронарного шунтування (АКШ), ніж після перкутанного коронарного втручання (ПКВ) з використанням елютинг-стенту другого покоління. Такі результати дослідження BEST, що були представлені на науковій сесії конгресу Американського коледжу кардіологів.
В дослідження було включено 880 пацієнтів з #ІХС і багатосудинним ураженням. Пацієнти були довільно поділені на групу #ПКВ з еверолімус-елютінг стентами и групу проведення #АКШ. В дослідженні аналізували смертність, інфаркт міокарду (ІМ) чи необхідність в реваскуляризації цільових судин через 2 роки.
Основні серцево-судинні події чи смерть к 2 року після рандомізації були відмічені у 11.0% пацієнтів групи ПКВ і лише у 7.9% пацієнтів групи АКШ – різниця не досягла статистичної достовірності. Повторний аналіз через, в середньому, 4.6 років виявив небажані наслідки у 15.3% пацієнтів групи ПКВ і у 10.6% - групи АКШ – і різниця між групами виявилась достовірною. Крім того, ризик необхідності проведення додаткових реваскуляризацій і #ІМ був достовірно вищий в групі ПКВ у порівнянні з групою АКШ. Виявилось, що у відношенні первинної кінцевої точки два підходи не відрізнялись у пацієнтів без цукрового діабету в анамнезі (ВР 1.07), однак була відмічена очевидна різниця у пацієнтів з діабетом (ВР 2.24).
Зрештою, автори відмітили, що проведення АКШ є більш безпечним і ефективним підходом навіть при порівнянні з процедурою ПКВ із застосуванням нових #елютинг-стентів.
#CAD, #PCI, #CABG, #AMI, #DES
Адаптовано з www.acc.org, NEJM Journal Watch