Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
21.12.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

15.11.2024 14:50
Версія для друку
  • RSS

До побачення, CHA2DS2–VASc 

  Європейське товариство кардіологів (ESC) викликало переполох, коли у своїх останніх рекомендаціях з лікування фібриляції передсердь (ФП) запропонувало більше не враховувати стать при прийнятті рішення щодо початку терапії пероральними антикоагулянтами.

  Експерти зазначають, що цей крок  має на меті вирівняти умови для чоловіків і жінок і базується на більш точному розумінні ризику інсульту у пацієнтів із ФП.

  В рекомендаціях підкреслюється, що без лікування ризик ішемічного інсульту зростає в п’ять разів у пацієнтів із ФП, тому основним підходом має бути призначення пероральних антикоагулянтів усім пацієнтам із ФП, окрім тих, хто має низький ризик інсульту або тромбоемболії.

  Однак автори зазначають, що бракує переконливих доказів щодо застосування наявних шкал ризику для прийняття рішень у реальних пацієнтів. Наявні шкали мають відносно низьку здатність точно передбачити, у яких пацієнтів станеться інсульт або тромбоемболія.

  Спеціалісти стверджують, що кращий підхід — це оцінювати індивідуальні фактори ризику кожного пацієнта, використовуючи шкали ризику для визначення тих, кому, можливо, не буде користі від терапії антикоагулянтами.

  У цих рекомендаціях автори прагнули відійти від універсального підходу, щоб переконатися, що більше пацієнтів отримають користь від нових пероральних антикоагулянтів (НОАК), які простіші у використанні та мають значно нижчий ризик побічних ефектів або серйозних кровотеч.

  Щоб досягти цього, науковці відокремили клінічні рекомендації від конкретних шкал ризику та зосередилися на практичному впровадженні.

  Для пояснення свого рішення автори звертають увагу на найпопулярнішу шкалу ризику CHA2DS2–VASc, яка нараховує бал за жіночу стать, а також за такі фактори, як серцева недостатність, гіпертензія, цукровий діабет, і має шкалу балів залежно від віку. Шкала була розроблена до появи НОАК і може не враховувати зміни у факторах ризику за останні десятиліття.

  У результаті шкала CHA2DS2–VASc дає однакову кількість балів людині із серцевою недостатністю чи транзиторною ішемічною атакою, і жінці молодше 65 років, але рівень ризику не є однаковим.

  Ще у 2018 році науковці виявили, що жіноча стать є модифікатором ризику, а не фактором ризику інсульту при фібриляції передсердь.

  Національне дослідження реєстру Данії, що охопило 239 671 пацієнта з ФП у період з 1997 по 2015 роки, показало, що за CHA2DS2–VASc 0 ризик інсульту між чоловіками та жінками абсолютно однаковий.  Лише при CHA2DS2–VASc ≥ 2 криві починають розходитися.

  Нещодавнє дослідження, яке охопило 78 852 пацієнтів із ФП у Великобританії, показало, що жінки мали нижчий скоригований рівень первинного композитного результату, включно із загальною смертністю, ішемічним інсультом та тромбоемболією. Виключення статі зі шкал ризику може спростити підхід до призначення антикоагулянтів.

  У нових рекомендаціях ESC зазначається, що терапія НОАК рекомендується при CHA2DS2-VA ≥ 2 та може розглядатися при CHA2DS2-VA = 1 із врахуванням пацієнтоцентричного підходу.

  Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin