В дослідженні #SPRINT, що було проведено під егідою Національного інституту здоров’я США, було виявлено, що стратегія більш інтенсивного зниження артеріального тиску – досягнення систооічного #АТ на рівні 120 мм рт.ст. – знижує ризик смерті і серцево-судинних подій при порівнянні зі зниженням АТ до рекомендованих рівнів.
За повідомленням авторів, зниження систолічного АТ до рівня 120 мм рт.ст. у пацієнтів високого ризику з артеріальною гіпертензією від 50 років і старше достовірно знижує ризик серцево-судинних подій на 30%, а ризик смерті-від-всіх-причин – на 25%, при порівнянні з терапевтичною стратегією досягнення показників систолічного АТ на рівні 140 мм рт.ст.
В дослідження були включені пацієнти з артеріальною гіпертензією і одним додатковим серцево-судинним фактором ризику чи супутньою патологією нирок. Дослідження було зупинене раніше запланованого 2018 року в зв’язку з перевагою інтенсивної гіпотензивної терапії.
Автори SPRINT не повідомляли частоту випадків чи абсолютного зниження ризику досягнення кінцевих точок, в тому числі і первинної комбінованої кінцевої точки, яка включала інфаркт міокарду, гострий коронарний синдром, інсульт, серцеву недостатність чи серцево-судинну смерть.
Дослідження SPRINT проводилось на базі 100 клінічних центрів. Приблизно 9300 пацієнтів були рандомізовані в групи двох стратегій антигіпертензивної терапії.
Пацієнти з цукровим діабетом чи інсультом в анамнезі в дослідження не включались. Близько 25% пацієнтів були у віці від 75 років і старше.
Пацієнтам першої групи проводили інтенсивну антигіпертензивну терапію, з цільовим значенням систолічного АТ – менше ніж 120 мм рт.ст. В цій групі призначались три і більше антигіпертензивні препарати, включаючи діуретики, такі як #хлорталідон; також пацієнти отримували блокатор кальцієвих каналів #амлодипін і інгібітор АПФ #лізіноприл. За словами авторів, дані препарати довели свою здатність не лише знижувати артеріальний тиск, але і знижувати серцево-судинну захворюваність і смертність.
В другій групі цільові значення систолічного АТ склали менше 140 мм рт.ст. Пацієнтам призначались в середньому 2 антигіпертензивні препарати.
Останній візит пацієнтів був запланований на 2016 рік, однак дослідження було зупинене передчасно в зв’язку з достовірним 30% зменшенням досягнення первинної комбінованої кінцевої точки і приблизно 25% зменшенням смертності-від-всіх-причин – вторинної кінцевої точки.
#гіпертензія, #hypertension, #ACEi, #lisinopril, #amlodipine, #chlorthalidone
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org