Нова спільна наукова заява Американської асоціації серця (AHA) та Американського коледжу кардіологів (ACC) містить оновлені клінічні рекомендації щодо оцінки ризику при допуску до спортивних змагань осіб із різними серцево-судинними захворюваннями.
Документ, який складається з 11 розділів, замінює попередню заяву 2014 року та охоплює такі аспекти, як класифікація видів спорту, передзмагальна кардіологічна оцінка, етичні питання, пов’язані з допуском до спортивних змаганнях, кардіоміопатії, міокардит/перикардит, набуті захворювання клапанів серця та інші кардіологічні патології, вроджені вади серця, аортопатії та спонтанний розрив коронарної артерії, аритмії, імплантовані пристрої та порушення на ЕКГ, каналопатії серця, спорт серед вікових атлетів, а також додаткові кардіологічні аспекти (наприклад, артеріальна гіпертензія, застосування допінгових препаратів, вагітність тощо).
Важливим моментом є те, що автори заяви наголошують на нових доказах, які свідчать, що спортсмени різного віку з певними серцево-судинними відхиленнями чи захворюваннями можуть безпечно брати участь спортивних змаганнях. У документі також приділяється увага окремим групам спортсменів, таким як вікові атлети, спортсмени, що займаються екстремальними видами спорту, та вагітні спортсменки, які раніше не розглядалися в подібних рекомендаціях.
Крім того, у заяві надано розширені рекомендації для лікарів щодо ризиків, пов’язаних із конкретними видами спорту. Наприклад, активності з підвищеним ризиком травм і кровотечі, такі як американський футбол, професійний велоспорт, гірськолижний спорт чи бейсбол, потребують додаткових міркувань для спортсменів, які приймають антикоагулянти.
Також у документі значна увага приділяється спільному прийняттю рішень. Раніше не існувало спільного прийняття рішень щодо допуску спортсменів із серцевими захворюваннями. Таким спортсменам автоматично забороняли брати участь у змаганнях за наявності майже будь-якої кардіологічної проблеми. Ця нова наукова заява містить найкращі клінічні практики для спортсменів із певними серцево-судинними захворюваннями та вказує, як медичні фахівці можуть допомагати таким атлетам – від дітей до вікових спортсменів – у спільному обговоренні потенційних ризиків і переваг.
Перспективно, документ наголошує на необхідності подальших досліджень для кращого розуміння впливу участі в спортивних змаганнях на загальний стан здоров’я спортсменів із серцево-судинними відхиленнями, а також на роль соціальних факторів у їхньому здоров’ї.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org