Нижче наведені 7 ключових моментів:
1. У порівнянні з інвазивною ангіографією, #КТ-ангіографія володіє більшою чутливістю ніж інші методи діагностики (98-100%), в той час, як її специфічність – близько 85% – є схожою з іншими тестами. Дози опромінення були значно знижені і на сьогодншній день процедура може проводитись з низькими рівнями опромінення (зазвичай < 5 мЗв).
2. В декількох рандомізованих дослідженнях була продемонстрована безпечність КТ-ангіографії у пацієнтів низького і проміжного ризику з болем за грудиною; з 3000 пацієнтів –учасників досліджень використання КТ-ангіографії у відділенні швидкої допомоги, жоден з пацієнтів не був виписаний з невиявленим діагнозом гострого коронарного синдрому (#ГКС). У порівнянні з стандартною тактикою діагностики, застосування КТ-ангіографії було асоційоване зі зменшенням терміну перебування у відділенні швидкої допомоги і коштів, витрачених на діагностику і лікування. Однак загальні витрати на перебування при двох різних підходах були однаковими, що могло бути спричинене більшою частотою проведення інвазивної ангіографії з подальшою реваскуляризацією у пацієнтів, яким проводилась КТ-ангіографія.
3. Велика кількість пацієнтів не є оптимальними кандидатами до КТ-ангіографії у відділенні швидкої допомоги, включаючи осіб зі встановленою ішемічною хворобою серця (#ІХС), аритмією чи тахікардією, вираженим ожирінням чи протипоказами до застосування йод-вмісних контрастів.
4. Виявлення ішемії за даними КТ можливе за допомогою стрес-перфузійної візуалізації чи оцінки фракційного резерву кровотоку за підрахунками гідродинамічних показників. Дані підходи продовжують вивчатися.
5. КТ-ангіографія має унікальну можливість оцінювати характеристики атеросклеротичних бляшок подібно до внутрішньосудинного ультразвукового дослідження. Специфічні характеристики бляшок, такі як позитивне ремоделювання, гіпоехогенність бляшки, значна розповсюдженість бляшки і плямиста кальцифікація можуть допомогти у виявленні коронарних бляшок високого ризику, однак необхідні додаткові дослідження для вирішення питання про застосування даних знахідок в клінічній практиці.
6. В сучасних настановах йдеться про те, що проведення КТ-ангіографії може бути доречним у пацієнтів низького і проміжного ризику з недіагностичними електрокардіограмами і рівнями серцевих ферментів. Очікується, що в подальших рекомендаціях будуть включені результати останніх рандомізлованих досліджень.
7. КТ-ангіографія є надійним і точним методом діагностики і альтернативою у пацієнтів низького ризику з гострим болем за грудиною, хоча її широке застосування обмежене необхідністю спеціального устаткування і високого рівня і досвіду медичного персоналу, а також наявністю протипоказів.
#ангіографія, #CTCA, #angiography, #ED, #CVD, #ACS
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org