Нижче наведено ключові моменти, які слід запам’ятати з Європейської клінічної консенсусної заяви щодо денервації нирок при лікуванні гіпертензії у дорослих:
1. Ця заява представляє зміну Рекомендацій Європейського товариства кардіологів/Європейського товариства гіпертензії (ESC/ESH) з лікування артеріальної гіпертензії 2018 року, згідно з якими терапія з використанням пристроїв, наприклад ниркова денервація, не рекомендована, за винятком клінічних досліджень. З того часу були опубліковані випробування та нові докази, що вимагають нової заяви.
2. У цій заяві визнається, що дослідження найвищої якості є багатоцентровими, рандомізованими, плацебо-контрольованими та сліпими та використовують амбулаторне значення артеріального тиску (АТ) як первинний результат.
3. Зараз проведено високоякісні дослідження, які демонструють зниження АТ протягом 24 годин за допомогою радіочастотної та ультразвукової денервації нирок, які включали пацієнтів із легкою та помірною, важкою та резистентною АГ.
4. Ниркова денервація не призвела до значного тривалого збільшення стенозу ниркової артерії або погіршення функції нирок.
5. Гіпотензивний ефект ниркової денервації зберігався до 3 років. Користь процедури подібна до одного препарату, приблизно 5-10 мм рт.ст., з деякими варіаціями.
6. Багато випробувань показали, що недотримання режиму медикаментозного лікування АГ було основним фактором поганого контролю АТ, і було вжито заходів для того, щоб суб’єкти отримували відповідну терапію, хоча деякі пацієнти не переносили будь-які ліки або приймали мінімальну кількість медикаментів.
7. Ниркова денервація може бути корисною у дорослих з неконтрольованою або резистентною гіпертензією (терапія потрійними препаратами, один із яких є діуретиком) і може бути варіантом для пацієнтів, які не можуть довго приймати ліки в необхідних дозах або які не переносять медикаменти зовсім.
8. Ниркова денервація може відігравати певну роль в осіб, які просто не бажають приймати ліки. Пацієнти повинні бути повністю поінформовані про ризики та потенційні переваги ниркової денервації порівняно з медикаментозною терапією.
9. Ниркову денервацію слід пропонувати переважно пацієнтам із високим серцево-судинним ризиком, для яких інтенсивне лікування АТ може мати особливо користь.
10. Центри, що проводять денервацію нирок, повинні включати міждисциплінарну команду спеціалістів з гіпертензії та експертів-інтервенціоністів, які пройшли спеціальну підготовку для денервації нирок, результати яких ретельно контролюються.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org