За словами авторів нового дослідження, їм вдалося ідентифікувати механізм підвищення ризику життезагрожуючих аритмій у пацієнтів з різноманітними аутоімунними захворюваннями і патологіями сполучної тканини, особливо при прийомі певних анти-гістамінних препаратів чи антидепресантів.
Результати дослідження було опубліковано в журналі #Circulation.
Авторами вперше вдалося визначити молекулярні і функціональні механізми розвитку синдрому подовженого QT у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями, зокрема системним червоним вовчаком (#СЧВ), синдромом #Шегрен’а і іншими захворюваннями сполучної тканини, які включають змішані, недиференційовані захворювання сполучної тканини, поліміозит/дерматоміозит, системну склеродермію і ревматоїдний артрит.
Як відомо, синдром подовженого QT може бути як вродженою патологією – при наявності аномальних генів – чи набутим, часто внаслідок побічних дій медикаментів, які впливають на серцеві скорочення і можуть збільшувати ризик шлуночкових артимій. Вказані епізоди можуть приводити до відчуття серцебиття, непритомності і навіть раптової смерті внаслідок фібриляції шлуночків.
За словами авторів, їм вдалося ідентифікувати так звані анти-SSA/Ro антитіла, які присутні у пацієнтів з захворюваннями сполучної тканини і які блокують специфічні канали (#hERG канали), попереджаючи вихід іонів калію з клітини, що призводить до змін електрокардіограми (подовжений інтервал QT). Проблемою є те, що у пацієнтів з вказаними антитілами є ризик більш серйозних порушень серцевого ритму у випадку, коли є супутні електролітні порушення чи якщо пацієнти приймають певні препарати, зокрема, антигістамінні засоби чи антидепресанти, відомі здатністю подовжувати інтервал QT.
Дослідники вважають, що корисним буде проведення рутинного електрокардіографічного дослідження всім пацієнтам, у яких наявні анти-SSA/Ro антитіла, а у випадку прушень серцевого ритму, пов’язаного з подовженим інтервалом QT, пацієнтам слід провести консультацію стосовно прийому ліків, що можуть ще збільшувати ризик життезагрожуючих аритмій. Більш того, автори рекомендують рутинний скринінг і консультування для всіх пацієнтів даної категорії.
#ревматологія, #ФШ, #ШПР, #CTD, #LQTS, #VF
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org