Згідно з результатами нового дослідження, зниження ваги пацієнтами з пароксизмальною і персистуючою формами фібриляції передсердь (ФП) призводить до достовірного зменшення об’єму перикардіальної жирової тканини і благоприємних змін структури серця.
Результатом зниження ваги також є достовірне зменшення об’ємів лівого і правого передсердь і маси міокарду лівого шлуночка.
В нове дослідження, результати якого опубліковані в American Heart Journal, було включено 69 пацієнтів, яким на початку дослідження і через 12 місяців проводилась магнітно-резонансна томографія серця. Цей аналіз став частиною більш масштабного дослідження, в якому оцінювався вплив зниження маси тіла на розповсюдженість ФП, і результати якого виявили, що зниження маси тіла і вплив на кардіо-метаболічні фактори ризику можуть значно знизити розповсюдженість ФП у пацієнтів з надлишковою масою тіла і ожирінням.
Пацієнтам групи втручання призначалась низькокалорійна дієта (1200 ккал/добу), програма фізичних навантажень, а також проводились консультації і навчання з модифікації способу життя. Пацієнти даної групи за 12 місяців змогли знизити масу тіла в середньому на 15.0 кг. Для порівняння, у пацієнтів контрольної групи відповідний показник склав 3.9 кг. В группі зниження ваги за даними МРТ серця було виявлено достовірно більше зменшення об’єму перикардіальної жирової тканини і достовірно більше зниження маси міокарду ЛШ у порівнянні з контрольною групою. Об’єми правого і лівого передсерль також достовірно зменшились.
За словами австралійських дослідників, отримані результати свідчать про необхідність підтримки стратегій зниження маси тіла з метою зменшення захворюваності і розповсюдженості #ФП у осіб з надлишковою масою тіла і ожирінням. Раніше було показано, що вираженість перикардіальної жирової тканини є фактором ризику розвитку ФП і її важкості. Також вона була пов’язана з гіршими клінічними наслідками при ФП.
Автори відмічають, що збільшення лівого передсердя чітко корелює з ФП як в осіб з ожирінням, так і без нього. Тому зменшення об’єму ЛП, виявлене в даному дослідженні, чітко корелює з раніше отриманими результатами щодо зменшення захворюваності на ФП при втручаннях, направлених на зменшення маси тіла.
Довготривалі результати спостереження стосовно впливу задокументованого зниження маси тіла на розповсюдженість ФП, оціненої за даними холтерівського моніторування ЕКГ, будуть представлені на науковій сесії Американського коледжа кардіологів в березні цього року.
#ожиріння, #профілактика, #Afib, #obesity, #prevention
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org