Згідно з результатами нового дослідження, шкала #CHADS2, що була розроблена для оцінки ризику #інсульт’у у пацієнтів з фібриляцією передсердь (ФП), також може застосовуватися для предикції ризику розвитку постопераційної #ФП у пацієнтів, котрим проводиться торакальне чи судинне оперативне втручання.
За словами авторів дослідження, ФП є дуже частим, а можливо і головним, ускладненням у пацієнтів відділення інтенсивної терапії, але до цього не було жодних методик виявлення пацієнтів з найбільшим ризиком розвитку даної артимії.
Постопераційна ФП є потенційно серйозним ускладненням, що виникає приблизно у 10-20% пацієнтів, котрим проводиться судинна чи торакальна хірургія. Відомими факторами ризику є тип хірургічного втручання, вік, наявність аритмії до втручання, постопераційний водний статус, і електролітні порушення.
Як відомо, в шкалі CHADS2 враховуються наявність застійної серцевої недостатності, артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, і інсульт в анамнезі. За словами дослідників, дана шкала є ідеальним інсутрументом оцінки ризику внаслідок своєї простоти.
Раніше було виявлено, що дана шкала може бути ефективною в предикції постопераційної ФП у пацієнтів, яким проводилась операція на серці, внаслідок чого автори вирішили перевірити її ефективність у пацієнтів, яким проводиться некардіологічне судинне і торакальне хірургічне втручання.
Дослідники оцінили дані пацієнтів, у яких не було ФП в анамнезі, і яким проводилось некардіологічне торакальне чи судинне оперативне втручання в період з 2006 по 2013 роки. Із 1566 пацієнтів у 221 (14.1%) розвинулась постопераційна ФП в середньому через 55 годин після операції.
Виявилось, що кількість балів по шкалі CHADS2 достовірно асоціювалась з виникненням постопераційної ФП; збільшення на кожен бал відповідало відносному ризику 1.22. Даний взаємозв’язок залишався достовірним і після корекції на інші чинники, включаючи добовий баланс рідини, електролітні показники, потребу в інтра- і постопераційному застосуванні вазопресорів і інотропних препаратів, тривалість хірургічного вручання, переливання крові і відновлення прийому кардіологічних препаратів.
Цікавим виявився той факто, що було відмічено взаємозв’язок між застосуванням бета-блокаторів до операції і розвитком ФП в постопераційний період. Автори пояснюють дану асоціацію тим, що, можливо, у даної категорії пацієнтів відмічалася найбільша кількість інших факторів ризику. А з іншого боку, це може бути зумовлене ефектом відміни препарату.
#аритмії, #ССЗ, #Afib, #stroke, #surgery
Адаптовано з Medscape Cardiology