Фремінгемське дослідження залишається одним з найбільших джерел розуміння розвитку, поширеності і факторів ризику багатьох кардіальних патологій. В поточному аналізі автори оцінювали захворюваність, поширеність і фактори ризику фібріляції передсердь в період з 1958 по 2007 роки.
Були проаналізовані дані 50-річного спостереження за 9511 пацієнтами, що на початку дослідження не мали #ФП (202417 людино-років). За період спостереження було зафіксовано 1544 випадки ФП. В період з 1958 по 1967 роки розповюдженість ФП складала 20.4/1000 людино-років у чоловіків і 13.7/1000 людино-років у жінок. В останню декаду аналізу (1998-2007 роки) поширеність ФП виросла в 4 рази і склала 96.2/1000 людино-років у чоловіків і 49.4/1000 людино-років у жінок.
Також значно змінилось поширення окремих факторів ризику розвитку ФП. Автори відмітили зниження розповсюдження паління і зловживання алкоголем, в той час як поширеність ожиріння і цукрового діабету зросли. Покращилась якість лікування артеріальної гіпертензії, що супроводжувалось меншою кількістю випадків розвитку гіпертрофії лівого шлуночка чи серцевої недостатності (#СН). Виживаність хворих після встановлення діагнозу ФП також покращилась.
В коментарях до дослідження зазначається, що зростання поширеності ФП може, безумовно, бути наслідком кращої виявляємості аритмії і більш частого застосування моніторування #ЕКГ. Однак, зважаючи на зростання поширеності ожиріння і цукрового діабету – двох важливих факторів ризику ФП – скоріше за все розповсюдженість аритмії дійсно зросла. Збільшення показників захворюваності і поширеності ФП має вкрай важливе значення як для окремого пацієнта, так і для суспільства. Наявність ФП значно впливає на захворюваність і смертність, підвищує ризик інсульту і серцевої недостатності. До того ж, лікування хворих з фібриляцією передсердь є дороговартісним. Зазначається, що заходи щодо зменшення поширеності ожиріння і запобігання розвитку цукрового діабету мають бути основними економічно обгрунтованими підходами для запобігання розвитку ФП.
#аритмія, #епідеміологія, #Afib, #arrhythmia, #epidemiology
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org