Позагоспітальна зупинка кровообігу є великою соціальною і медичною проблемою. Частота випадків зупинки серця складає приблизно 420000 на рік в США і 275000 - в Європі.
Три мільйони осіб в Швеції (при населенні країни – 9,7 мільйонів чоловік) пройшли тренування з серцево-легеневої реанімації (СЛР). Автори нового дослідження вирішили проаналізувати, чи сприяло проведення тренінгів збільшенню частоти проведення СЛР очевидцями випадків зупинки кровообігу і чи збільшилися виживаність пацієнтів з позагоспітальною зупинкою кровообігу.
Були проаналізовані дані 30381 випадку позагоспітальної зупинки кровообігу, що сталися у Швеції в період з 1 січня 1990 року по 31 грудня 2011 року. Автори оцінювали, чи проводилась серцево-легенева реанімація до приїзду швидкої допомоги, і чи корелювало раннє проведення СЛР з виживаністю хворих.
Виявилось, що до приїзду швидкої допомоги СЛР проводилась у 15512 випадках (51.1%) і не проводилась в 14689 випадках (48.9%). Рівень 30-денної виживаності склав 10.5% у випадку проведення СЛР до приїзду медиків і 4.0% - якщо СЛР не проводилась (P<0.001). Після корекції на вік, стать,місцеположення випадку зупинки кровообігу, причини зупинки серця, серцевого ритму при зупинці кровообігу, час приїзду медичних працівників, час від втрати свідомості до виклику швидкої допомоги і рік події) проведення СЛР до приїзду медиків було асоційоване з підвищенням рівня 30-денної виживаності (ВШ, 2.15; 95% ДІ 1.88-2.45). Коли в корекцію результатів був внесений час до проведення дефібриляції у пацієнтів з фібриляцією шлуночків – результати лишилися такими ж. Позитивна кореляція між ранньою #СЛР і рівнями виживаності лишалася стабільною протягом всього періоду дослідження.Також було виявлено асоціацію між часом від втрати свідомості до проведення СЛР і рівнями 30-денної виживаності.
За результатами автори зробили висновок про важливість проведення ранньої СЛР при позагоспітальною зупинкою серця до приїзду медичних працівників, позаяк такий підход призводить до більш ніж двократного збільшення 30-денної виживаності хворих.
#реанімація, #CPR
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org