У новому дослідженні ROX CONTROL автори оцінювали ефективність застосування імпланту, який має розміри паперової скріпки, між центральними артерією і веною з метою шунтування крові. Аналіз в ранні строки після процедури продемонстрував позитивні результати. Виявилось, що шунтування крові з кульшової артерії в одноіменну вену у хворих з неконтрольованою артеріальною гіпертензією (АГ) значно знижує рівні систолічного артеріального тиску. За словами авторів, якщо в подальших більш масштабних дослідженнях вдасться довести ефективність і безпечність даної терапії, застосування артеріо-венозного анастомозу може стати альтернативою у хворих, які не можуть чи не бажають пожиттєво приймати антигіпертензивні препарати.
Дослідники відмічають, що однією з основних проблем дослідження виявилась недостатня величина контрольної групи.
За результатами аналізу було показано, що у пацієнтів, яким встановлювався артеріо-венозний анастомоз, відмічалось зниження рівня систолічного АТ (середнього офісного) на 26.9 мм рт.ст., в той час як в групі стандартної терапії вдалося досягнути зниження на 3.7 мм р.ст. Середньо-добовий систолічний тиск був знижений на 13.5 мм рт.ст. в групі анастомозу і на 0.5 мм рт.ст. – в групі стандартної терапії.
Приблизно у однієї третини пацієнтів, яким проводилось втручання, відмічались симптоми набряку нижньої кінцівки в період з 2 по 9 місяць після процедури. У них був діагностований стеноз кульшової вени і венопластика (один пацієнт) або венопластика зі стентуванням (11 пацієнтів).
Автори відмічають, що дана процедура відрізняється від ниркової денервації в тому сенсі, що оцінити успіх втручання можна безпосередньо при виконанні втручання. Так, як тільки артеріо-венозний анастомоз встановлений, одразу відмічається достовірне зниження рівня артеріального тиску.
У коментаріях до дослідження відмічається, що вкрай важливим для будь-якого дослідження є наявність групи плацебо, в якій пацієнти очікують проведення процедури – чого не було в даному аналізі. З іншого боку, дослідниками не було проведено оцінки прихильності до медикаментозної терапії. Автори не стали заперечувати дані аргументи, зазначивши, що метою дослідження була лише оцінка зниження рівня артеріального тиску за допомогою нового підходу.
Відмічається, що говорити про застосування артеріо-венозного анастомозу в клінічній практиці поки що зарано, однак було зроблено перший крок в серії клінічних досліджень щодо нового підходу. До того ж, безпечність є наріжним каменем будь-якого нового виду терапії, а той факт, що у 29% пацієнтів розвинувся стеноз вени проксимальніше місця анастомозу, що потребував повторного оперативного втручання, є вкрай важливою проблемою.
#АГ, #ГХ, #гіпертензія, #hypertension
Адаптовано с Medscape Cardiology