Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
31.10.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

29.10.2024 09:57
Версія для друку
  • RSS

Вплив вітаміну D3 на серцеві біомаркери  

Результати нового дослідження STURDY показали, що більш високі дози вітаміну D3 не призвели до значного зниження серцевих біомаркерів у людей похилого віку з низьким рівнем вітаміну D у сироватці крові. Науковці  не виявили значущих відмінностей у рівнях високочутливого кардіотропоніну I (hs-cTnI) та N-кінцевого про-B-тип натрійуретичного пептиду (NT-proBNP) між групами, що отримували низькі та високі дози вітаміну D3.

У випробуванні STURDY взяли участь 688 учасників віком 70 років і старше з низькими рівнями 25-гідроксивітаміну D у сироватці (10–29 нг/мл). Учасників випадково розподілили на чотири групи, які отримували добавки вітаміну D3 у дозах 200, 1000, 2000 або 4000 МО/день, при цьому 200 МО/день вважалась референтною дозою. Кардіомаркери, включаючи hs-cTnI та NT-proBNP, вимірювали на початку, через 3 місяці, 12 місяців та 24 місяці. Випробування проводилося в двох дослідницьких установах у США з липня 2015 року до березня 2019 року.

Вищі дози добавок вітаміну D3 не мали значущого впливу на рівні hs-cTnI у порівнянні з групою низької дози (різниця 1,6%; 95% ДІ, –5,3 до 8,9).Не було виявлено значущих відмінностей у рівнях NT-proBNP між групами, які отримували високі та низькі дози (різниця –1,8%; 95% ДІ, –9,3 до 6,3). Рівні hs-cTnI та NT-proBNP підвищувалися в обох групах з часом: hs-cTnI зріс на 5,2% та 7,0%, відповідно, а NT-proBNP зріс на 11,3% та 9,3%, відповідно.

Ці результати свідчать, що вищі дози вітаміну D3 не знижують маркери субклінічних серцево-судинних захворювань у літніх людей з низьким рівнем вітаміну D в сироватці.

Вчені припускають, що системні наслідки дефіциту вітаміну D є більш глибокими серед людей похилого віку, і може існувати зворотний зв’язок між добавками та запаленням. Також можливо, що рівень вітаміну D у сироватці є маркером ризику, але не фактором ризику серцево-судинних захворювань і пов’язаних з цим основних механізмів.

Популяція, залучена до дослідження, може обмежити узагальненість результатів для груп з вищим ризиком серцево-судинних захворювань. Крім того, початкові рівні кардіомаркерів були нижчими, ніж у деяких групах високого ризику, що може вплинути на точність вимірювань. Дослідження може не мати достатньої потужності для крос-секційного та підгрупового аналізів. Усі учасники отримували певну кількість вітаміну D3, що ускладнює визначення впливу низької дози порівняно з відсутністю добавок.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

ТЕМА ДНЯ 

Вплив вітаміну D3 на серцеві біомаркери

Нові результати дослідження STURDY кидають виклик попереднім уявленням: більше не завжди означає краще... >>>