Американський коледж кардіологів (AКК) випустив інформаційний бюлетень для лікарів, метою якого є вивчення наслідків нинішньої епідемії нового коронавіруса (тепер відомого як COVID-19) для серцево-судинної системи (ССС).
Цей документ надає довідкову інформацію про епідемію, про яку вперше було повідомлено в кінці грудня 2019 року, і розглядає ранні наслідки для ССС зі звітів про клінічні випадки. Він також надає інформацію про можливі кардіологічні наслідки від аналогових вірусних респіраторних пандемій і пропонує клінічні рекомендації, враховуючи поточну невизначеність COVID-19.
У документі розглядаються деякі ранні наслідки цієї інфекції на ССС. Спеціалісти зазначають, що пацієнти з супутніми захворюваннями схильні до вищого ризику ускладнень або смертності від вірусу, при цьому до 50% госпіталізованих пацієнтів страждають хронічними захворюваннями. 40 % госпіталізованих пацієнтів, у яких підтверджено наявність вірусу, страждають на серцево-судинні або цереброваскулярні захворювання.
У недавньому звіті про 138 госпіталізованих пацієнтах з COVID-19 відзначається, що у 19,6% розвинувся гострий респіраторний дистрес-синдром, у 16,7% - аритмія, у 8,7% - шок, у 7,2% - гостре пошкодження міокарда, а у 3,6% - гостре пошкодження нирок.
Перший летальний випадок був у 61-річного чоловіка, що тривалий час палив, який переніс гострий респіраторний дистрес-синдом, серцеву недостатність і зупинку серця. Ранні, неопубліковані повідомлення з першоджерел припускають, що у деяких пацієнтів розвивається міокардит.
Підкреслюючи поточну невизначеність щодо вірусу, у документі вказано наступні клінічні рекомендації:
• У регіонах з активною передачею COVID-19 (в основному в Китаї) доцільно інформувати пацієнтів з основним серцево-судинним захворюванням про потенційний підвищений ризик.
• Люди похилого віку рідше страждають від лихоманки, тому необхідна ретельна оцінка інших симптомів, таких як кашель або задишка.
• Деякі експерти припустили, що суворе призначення медикаментів, що стабілізують бляшки, може забезпечити додатковий захист пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями (ССЗ) під час широко спалаху епідемії (статини, бета-блокатори, інгібітори АПФ, ацетилсаліцилова кислота); однак такі методи лікування повинні бути адаптовані для окремих пацієнтів.
• Важливо, щоб пацієнти з серцево-судинними захворюваннями були проінформовані про важливість вакцинації, включаючи пневмококову вакцину, враховуючи підвищений ризик вторинної бактеріальної інфекції; Було б також доцільно пройти вакцинацію проти грипу, щоб запобігти іншому джерелу лихоманки, який може бути спочатку сплутаний з коронавірусною інфекцією.
• Може бути доцільно провести сортування пацієнтів з COVID-19 відповідно до наявності основних серцево-судинних, респіраторних, ниркових та інших хронічних захворювань для пріоритетного лікування.
•Спеціалісти звертають увагу, що класичні симптоми і прояви гострого інфаркту міокарда можуть бути «стерті» в контексті коронавіруса, що призводить до помилок діагностики.
• Для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями в регіонах, де широко не поширений COVID-19, слід як і раніше приділяти особливу увагу загрозі грипу, важливості вакцинації та частого миття рук, а також постійного дотримання всіх рекомендацій лікування при хронічних станах.
Повний текст документу можна прочитати на сайті Американського коледжу кардіологів.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org