1. Синдром обструктивного апное сну – широко розповсюджене хронічне мультисистемне захворювання, яке погано діагностується в загальній популяції.
2. Періодична гіпоксія, реоксигенація і гіпер- чи гіпокапнія виникають як у дорослих, так і у дітей, під час нелікованого апное і гіпопное, поряд зі змінами церебрального кровотоку і фрагментацією сну.
3. Порушення фізіології сну, спричинені СОАС, є недооціненим фактором, який, наряду з гіпоксемією і іншими визначеними факторами, в подальшому може посилювати дефіцит пам’яті, пов’язаний з віком.
4. Все частіше СОАС визначають як один із потенційно модифікуємих факторів ризику деменції; його численні впливи на центральну нервову систему відомі, хоча їх природа і прогноз залишаються недостатньо зрозумілими.
5. Неврологічний дефіцит, що залишається навіть після тривалого лікування за допомогою #СРАР-терапії у деяких пацієнтів, свідчить про те, що рання діагностика порушень функціонування центральної нервової системи при СОАС є вкрай важливою для проведення відповідного лікування до настання незворотніх атрофічних і метаболічних змін в #ЦНС.
6. Протягом нічних епізодів #апное і #гіпопное, а також подальшої фрагментації сну, включаються як пристосувальні, так і патологічні шляхи відповіді у ЦНС, кінцевий результат яких залежить як від наявності хронічних порушень сну, так і індивідуальних характеристик кожного пацієнта.
7. Розробляючи підходи до зменшення гострих та хронічних ефектів нейрозапалення слід пам’ятати про терапевтичний потенціал ішемічного прекондиціонування, яке може надати нові терапевтичні цілі при лікуванні СОАС.
8. Клінічні підходи, що впливатимуть на порушення сну в аспекті вказаного складного балансу можуть володіти значним потенціалом в майбутньому лікуванні.
9. В майбутньому мультимодальні дослідження мають допомогти прояснити ситуацію щодо гостроти патологічного процесу, а також його оборотності на фоні лікування.
10. Враховуючи взаємозв’язок між СОАС, різноманітним когнітивним і емоційним дефіцитом, а також деменцією, слід виявляти і проводити відповідну терапію у осіб з найвищим ризиком когнітивного зниження.
#деменція, #OSA, #apnea, #dementia
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org