Результати нового дослідження продемонстрували, що неінвазивний метод візуалізації для визначення чи є одностороння або двостороння аденома наднирників джерелом первинного альдостеронізма пацієнта працює так само, як і стандартний інвазивний метод забору крові з вен надниркових залоз.
Отримані дані показують, що техніка візуалізації, яка радіоактивно позначає тканину, що продукує альдостерон, маркером 11C-метомідатом з подальшою візуалізацією ПЕТ-КТ, настільки ж хороша, як і забір зразків крові з надниркових вен.
Ця неінвазивна альтернатива, яка не вимагає значних технічних знань, необхідних для забору зразків крові з надниркових вен, повинна зробити оцінку латеральності аденоми у пацієнтів з первинним альдостеронізмом (ПА) набагато більш доступною.
У пацієнтів з ПА розвивається виліковна форма артеріальної гіпертензії (АГ) , якщо надлишок альдостерону може бути нейтралізований антагоністом мінералокортикоїдних рецепторів (АМР), або, що більш точно, хірургічним видаленням альдостерономи наднирників, що викликає гормональний надлишок, поки аденома одностороння. Звичайна візуалізація наднирників за допомогою КТ або МРТ виявилася ненадійною для неінвазивної ідентифікації вузлів надниркових залоз, що зробило інвазивний і технічно складний стандартний варіант забору крові з надниркових вен єдиною надією.
Метомідат специфічно зв'язується з ключовими ферментами біосинтетичного шляху кортикостероїдів надниркових залоз, роблячи його точним агентом націлювання на радіоактивну мітку.
Щоб перевірити клінічну значимість ПЕТ-КТ на основі метомідату дослідники обстежити 143 дорослих з підтвердженим ПА і АГ (середній вік 53 роки; дві третини становили чоловіки, 58% - білі і 30% - чорні). Їх середній артеріальний тиск становив 147/91 мм рт. ст., який підтримувався в середньому на двох гіпотензивних препаратах.
Дослідники оцінили кожного пацієнта як за допомогою методу візуалізації, так і за допомогою забору крові, виконаних сліпо і у випадковому порядку. Потім кожен пацієнт протягом місяця отримував АМР (зазвичай спіронолактон, або еплеренон), для оцінки реакції АГ досліджуваного на цей клас препаратів і оцінки їх відповіді на хірургічне лікування. Після тесту з АМР дослідники оцінили тести латералізації і визначили 78 пацієнтів придатними кандидатами для односторонньої адреналектомії, в той час як інші 65 пацієнтів не пройшли і продовжили терапію AМР. Науковці рекомендували операцію, якщо пацієнти мали явні позитивні результати по забору крові, ПЕТ-КТ.
Автори дослідження виділили чотири основні параметри для оцінки здатності двох діагностичних методів прогнозувати успіх операції на основі чотирьох більш строгих післяопераційних критеріїв, розрахованих в ієрархічній послідовності: частковий або повний біохімічний успіх, повний біохімічний успіх, частковий або повний клінічний успіх (частковий означає будь-яке значне зниження артеріального тиску) або повний клінічний успіх (систолічний тиск знижений до менш 135 мм рт. ст.). Тільки у одного з 78 пацієнтів, яким була проведена операція, не вдалося досягти хоча б часткової біохімічної відповіді.
Метод ПЕТ-КТ мав точність 43,6% для прогнозування клінічного лікування в порівнянні з точністю 39,7% для забору крові. Для повного біохімічного лікування точність зображень склала 68,8% в порівнянні з 62,3% для забору крові.
Ще одним значним відкриттям цього дослідження було те, наскільки сильна реакція артеріального тиску на спіронолактон передбачала клінічний результат операції. Пацієнти, у яких систолічний артеріальний тиск впав нижче 135 мм рт.ст. на лікуванні АМР, майже в 18 разів швидше досягли повного клінічного успіху після операції в порівнянні з пацієнтами, у яких не було такої відповіді артеріального тиску на лікування АМР.
Науковці стверджують, що новий метод дозволить встановити у більшій кількості пацієнтів діагноз ПА з одностороннього джерела. Дослідники сподіваються, що метомідат, або молекулярна візуалізація з використанням інших селективних радіоіндікаторов, дозволить діагностувати і належним чином лікувати набагато більшу кількість пацієнтів.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org