1. Для пацієнтів з ФП та з підвищеним показником CHA2DS2-VASc (≥2 у чоловіків, ≥3 у жінок) рекомендовано призначати пероральні антикоагулянти. (I, А, якісні докази з ≥1 рандомізованих клінічних досліджень [РКД]). Варіанти антикоагуляції включають варфарин (А), дабігатран (В, дані з одного РКД), ривароксабан (В), апіксабан (В), едоксабан. (B-R, помірна якість доказів від ≥1 РКД).
2. Нові пероральні антикоагулянти (НОАК): дабігатран, ривароксабан, апіксабан і едоксабан рекомендовано призначати замість варфарину у пацієнтів з ФП, які мають відповідні критерії щодо призначення НОАК (без протипоказань до конкретних препаратів і без мітрального стенозу від помірного до тяжкого ступеня або механічного клапана серця). (IA) Кілька недавніх великих (> 14000 пацієнтів / досліджень) РКД підтримали використання НОАК як альтернативу варфарину. Доведено, що дабігатран, ривароксабан, апіксабан та едоксабан не поступається варфарину в профілактиці інсульту та системної емболії. Ці дослідження також продемонстрували, що НОАК пов'язані з меншими кровотечами або загальними ускладненнями при кровотечах у порівнянні з варфарином.
3. Перкутантна оклюзія вушка лівого передсердя (LAAC ) може розглядатися у пацієнтів з ФП з підвищеним ризиком інсульту, які мають протипоказання до тривалої антикоагуляції. (IIB)
4. Для пацієнтів з ФП або тріпотінням передсердь> 48 годин (або невідомою тривалістю) рекомендується антикоагуляційна терапія протягом 3 тижнів до і ≥4 тижнів після кардіоверсії, незалежно від оцінки CHA2DS2-VASc або методу кардіоверсії. (I, B-R). Це нова рекомендація, заснована на випробуваннях, які продемонстрували ефективність і безпеку НОАК.
5. Катетерна абляція ФП доцільна у окремих пацієнтів з симптоматичною ФП та серцевою недостатністю зі зменшеною фракцією викиду лівого шлуночка, що значно знижує смертність та зменшує госпіталізацію з приводу серцевої недостатності. (IIB, B-R) Ця рекомендація базується на результатах одного, невеликого відкритого клінічного випробування, яке показало, що у цих пацієнтів катетерна абляція у порівнянні з медикаментозною терапією була пов'язана зі значно нижчою смертністю або госпіталізацією через серцеву недостатність (ВР 0,62 [95% CI, 0,43-0,87]; P = 0,007).
6. У пацієнтів з надмірною вагою або ожирінням рекомендується зниження ваги в поєднанні з модифікацією факторів ризику. (I, B-R) Ця рекомендація ґрунтується на даних, які показують, що зниження ваги знижує симптоматику та кількість епізодів ФП.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org