Нові рекомендації Європейської асоціації кардіологів щодо серцево-судинних захворювань (ССЗ) під час вагітності забезпечує ретельне оновлення версії 2011 року, що охоплює питання починаючи від консультування з питань запобігання до безпеки серцево-судинних препаратів під час грудного вигодовування.
Вагітність, що ускладнюється материнськими захворюванням , складає 1-4% випадків, серцево-судинні захворювання є найбільш поширеними причинами материнської смертності в Європі, а гіпертонія впливає від 5% до 10% всіх вагітних жінок.
Одні з найважливіших нововведень в цьому документі: це введення команди серця (в яку входять, кардіолог, акушер і анестезіолог з досвідом догляду за такими пацієнтами.
Число випадків важких серцево-судинних захворювань при вагітності занадто велике, щоб дозволити єдиному лікаря покладатися на власний досвід.
Клініцисти повинні знати про ризики, пов'язані з серцево-судинними захворюваннями під час вагітності, і знати, як управляти цими ризиками і захищати пацієнтів.
Одна з найважливіших і нових рекомендацій –це використання оцінки ризику для всіх жінок з ССЗ дітородного віку і до зачаття.
Жінкам з дуже високим ризиком ускладнень під час вагітності слід порадити уникати вагітності. У цю групу входять особи з легеневою гіпертензією, з важкою систолічною дисфункцією лівого шлуночка, обструкцією відтоку, дилатацією аорти або перипартальною кардіоміопатією, в яких систолічна функція в повному обсязі нормалізувалася.
Ще одне важливе оновлення - стимулювання пологів протягом 40 тижнів вагітності для всіх жінок з ССЗ.
Партнерство і спільне прийняття рішень допоможуть жінкам зрозуміти ризики і прийняти обгрунтоване рішення і це призведе до поліпшених результатів.
Спочатку документ включає консультування з питань запобігання, генетичне консультування, оцінку плода, інвазивну терапію у матері, ризик для матері і дитини, а також припинення вагітності і запліднення in vitro.
У ньому наводяться детальні рекомендації з управління вагітністю у пацієнтів з ішемічною хворобою серця, кардіоміопатією і серцевою недостатністю, аритмією, гіпертонією, венозною тромбоемболією (ВТЕ), вродженими вадами серця, клапанною хворобою серця або аортальним захворюваннями.
Нарешті, в ньому обговорюється медикаментозна терапія і прогалини в доказах.
У нових керівних принципах ESC обговорюються різні серцево-судинні захворювання і вагітність, в тому числі результати, які можуть виникати при вагітності, такі як гіпертонія, прееклампсія та перипартальна кардіоміопатія.
Примітно, що в рекомендаціях також рекомендується використовувати низькомолекулярний гепарин (НМГ), а не нефракційний гепарин у жінок, яким потрібно антикоагулянтна терапія для ВТЕ (профілактика або лікування) під час вагітності.
Також рекомендації містять велику таблицю щодо препаратів, дози, використання і їх вплив на вагітність.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org