Результати нового великого дослідження випадок-контроль показали, що не всі хронічні системні запальні захворювання в рівній мірі підсилюють ризик атеросклеротичних серцево-судинних захворювань.
У поточних американських рекомендаціях згадуються три хронічних запальних захворювання, які збільшують ризик атеросклеротичних серцево-судинних захворювань: ревматоїдний артрит, псоріаз та ВІЛ-інфекція. Але це дослідження цих трьох захворювань, поряд з трьома іншими (системний склероз, запальне захворювання кишечника і системний червоний вовчак [СЧВ]), показало, що хронічні запальні захворювання не є монолітними з точки зору їх супутнього ризику виникнення ішемічної хвороби серця (ІХС).
Справді, два з шести запальних захворювань - псоріаз і запальне захворювання кишечника - виявилися зовсім не пов'язаними з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань в дослідженні за участю 37 117 пацієнтів. Захворюванням найвищого ризику був СЧВ.
У дослідження були включені 18 129 пацієнтів з одним з шести хронічних запальних захворювань і 18 988 контрольних пацієнтів, ні у одного з них не було ІХС на вихідному рівні. Всі вони регулярно отримували амбулаторну допомогу 2000-2019 рр. Протягом середнього періоду спостереження 3,5 року було зареєстровано 1011 випадків ІХС.
В аналізі пропорційних ризиків Кокса з поправкою на демографічні дані, страховий статус, гіпертонію, діабет, паління, загальний холестерин і розрахункову швидкість клубочкової фільтрації показано, як хронічні запальні захворювання складалися з точки зору ризику виникнення ІХС та ІМ:
-
СЧВ: ВР для ІХС 2,85; для MI, 4,76.
-
Системний склероз: ВР при ІХС 2,14; для MI, 3.19.
-
ВІЛ: ВР для ІХС 1,38; для MI 1,69.
-
Ревматоїдний артрит: ВР для CHD 1,22; для MI 1,45.
-
Псоріаз: значного збільшення немає.
-
Запальне захворювання кишечника: значного збільшення немає.
Кожне з цих шести хронічних запальних захворювань характеризується різною формою серйозної імунної дисфункції. Вовчак характеризується формою дисфункції нейтрофілів, яка характеризується підвищеним утворенням і зниженням деградації позаклітинних пасток нейтрофілів, або NET, а також збільшенням аутореакивних В-клітин і дисфункціональних CD4 + Т-хелперних клітин. Підвищення NETs представляє особливий інтерес, оскільки також було показано, що NET вносять вклад в розвиток атеросклерозу, ендотеліальної дисфункції, ерозії бляшок і тромбозу.
В іншому дослідницькому аналізі дослідники виявили, що пацієнти з СЧВ з числом нейтрофілів вище середнього в два рази частіше хворіють на ІХС, ніж пацієнти з числом нейтрофілів нижче середнього.
Ці результати можуть бути використані в клінічній практиці для точної оцінки ризику атеросклеротичного серцево-судинного захворювання на основі типу та ступеня хронічного запального захворювання. Ця інформація, в свою чергу, може допомогти визначити час і інтенсивність профілактичної терапії для пацієнтів з кожним типом захворювання.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org