Результати двох нових провокаційних досліджень EARLY-AF і STOP-AF показують, що лікування пароксизмальної фібриляції передсердь (ФП) за допомогою інвазивної катетерной абляції більш ефективне, ніж стандартні антиаритмічні препарати, що вказані в рекомендаціях.
Дослідження показали меншу кількість рецидивів ФП через рік після ізоляції легеневої вени за допомогою кріобалонної системи.
Дослідники вказують на те, що абляція як стратегія першої лінії також була пов'язана зі значним поліпшенням якості життя і зменшення симптомів і не була пов'язана зі значним збільшенням побічних ефектів у порівнянні з антиаритмічною лікарською терапією.
EARLY-AF найбільше на сьогоднішній день випробування, в якому брали участь 303 пацієнта, і, що дуже важливо, використовувалися імплантовані петльові реєстратори для визначення епізодів ФП.
Через 1 рік у 42,9% групи абляції і 67,8% групи антиаритмічної терапії був рецидив будь-якої передсердної тахіаритмії тривалістю не менше 30 секунд (відношення ризиків [ВР] 0,48; 95% ДІ 0,35-0,66); абсолютне зниження на 24,9% або кількість, необхідне для лікування 4.
Постійний моніторинг також дозволив оцінити тягар ФП, що знизився в обох групах, але в середньому на 3,3% нижче за абляції (P = 0,002).
Науковці зазначають, що іншими особливостями EARLY-AF є те, що пацієнти з групи антиаритмічних препаратів отримували ліки, відповідно до стандартизованих протоколів для максимальної ефективності, і в дослідженні спеціально розглядали рецидив симптоматичної аритмії як вторинну кінцеву точку, що дає певне уявлення про поширеність безсимптомного порушення ритму при обох варіантах лікування.
Відмінності в результатах щодо вторинних кінцевих точок були скромнішими: 11% в групі абляції і 26,2% в групі антиаритмічної терапії мали рецидив симптоматичних епізодів аритмії через 1 рік (ВР 0,39; 95% ДІ 0,22-0,68). Абсолютне зниження склало 15,2%, кількість пацієнтів, які потребують лікування, становить 6,5.
Науковці стверджують, що в цілому, це добре сплановане дослідження, яке доповнює широку базу даних, що підтверджують використання катетерної абляції як методу лікування першої лінії у пацієнтів із симптоматичною пароксизмальної ФП.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org