Результати нового дослідження свідчать про парадоксальний взаємозв’язок між кальцифікацією коронарних артерій і об’ємом атеросклеротичної бляшки у пацієнтів, що приймають #статини. Так, за отриманими даними, статини, особливо високоінтенсивна статинотерапія сприяє кальцифікації артерій, незважаючи на зменшення об’єму коронарної атероми.
За словами головного дослідника, питання коронарного кальцію є вкрай важливим, позаяк пацієнти направляються на визначення рівня коронарного кальцію з метою визначення вираженості атеросклеротичного ураження. А за результатами дослідження виявилось, що чим більш агресивна #статинотерапія, тим більше вираженість кальцифікації. Тому, якщо ми оцінюємо вираженість атеросклеротичного ураження на основі визначення коронарного кальцію, слід враховувати, приймав пацієнт статини, чи ні.
Результати дослідження були опубліковані в Journal of the Anerican College of Cardiology, і є post-hoc аналізом восьми досліджень, в яких ефективність терапії (в тому числі і статинотерапії) оцінювалась за даними внутрішньосудинного ультразвукового досідження (IVUS). В ці дослідження, серед яких REVERSAL, SATURN, ILLUSTRATE і ASTEROID, сумарно було включено 1545 осіб, яким була призначена високоінтенсивна статинотерапія, 1726 пацієнтів з низькоінтенсивною статинотерапію; 224 учасника взагалі не приймали статини.
У пацієнтів, яким була призначена високоінтенсивна терапія – 80 мг аторвастатину чи 40 мг розувастатину – за даними #IVUS відмічалося зменшення процентного об’єму атероми. Так, на фоні високоїнтенсивної статинотерапії зменшення склало 0,6% від вихідного. У пацієнтів, яким була призначена низькоінтенсивна статинотерапія відбулося зростання на 0.8%, а у тих, що не приймали статини, - на 1%.
При визначенні за допомогою IVUS індексу коронарного кальцію (#ІКК) – показника кальцифікації коронарних артерій – у всіх трьох групах було відмічено його зростання. В моделі, що враховувала зміни об’єму атероми, зростання коронарного кальцію було більше в групі низькоінтенсивної статинотерапії, ніж в групі відсутності застосування статинів (Р=0.03), а також в групі високоінтенсивної статинотерапії у порівнянні з відсутністю призначення статинів (Р=0.007). При порівнянні змін в кальцифікації коронарних артерій між групами високо- і низькоінтенсивної статинотерапії достовірних змін відмічено не було, однак чисельно більша кальцифікація відмічалась в групі високоінтенсивної терапії.
Дослідниками не було виявлено кореляції між змінами індексу коронарного кальцію і рівнями холестерину ЛПНЩ чи рівнем С-реактивного протеїну.
Автори відмічають, що збільшення кальцифікації коронарних артерій у пацієнтів, що отримують статини, може бути позитивною знахідкою, яка свідчить про стабілізацію атеросклеротичної бляшки.
#атеросклероз, #atherosclerosis, #statins
Літературні посилання знаходяться в редакції www. WebCardio.org