Нові дані, опубліковані в Кокранівській бібліотеці, свідчать, що застосування гормон-замісної терапіії (ГЗТ) у постменопаузальних жінок не має протективного ефекту стосовно серцево-судинних захворювань і навіть може спричиняти зростання ризику #інсульт’у.
#ГЗТ, на сьогодні більш відома як гормональна терапія, широко застосовується з метою контролю менопаузальних симптомів. Також вона застосовувалася у постменопаузальних жінок з метою профілактики серцево-судинних захворювань. Останні дані базуються на результатах застосування гормональної терапії мінімум протягом шести місяців і включають дані більш як 40000 жінок з усього світу.
Тривалість лікування різнилася між окремими дослідженнями від 7 місяців до майже 10 років.
Загалом, результати не виявили жодних протективних ефектів гормональної терапії стосовно смерті-від-всіх-причин, особливо серцево-судинної смерті, не-фатальних гострих коронарних синдромів чи стенокардії, ні у здорових жінок, ні у жінок з встановленими серцево-судинними захворюваннями. Навпаки: виявилось, що дана терапія асоційована з незначним зростанням ризику інсульту у постменопаузальних жінок.
Автори також проаналізували, як змінюється ефекти ГЗТ в залежності від термінів початку її застосування. Було виявлено, що у жінок, які розпочали лікування в перші 10 років менопаузи, коли менопаузальні симптоми найбільш виражені, відмічаеться невелика протекція від смерті і гострих коронарних синдромів, а ризик інсульту при цьому не зростає. Однак навіть в цій групі зростає ризик тромбозів глибоких вен.
За словами авторів, переваги і ризики гормональної терапії різняться в залежності від віку жінки на момент початку застосування терапії.
Так, у 1000 жінок, що почали прийом ГЗТ у віці молодше 60 років, можна очікувати на 6 смертей менше, 8 випадків серцевих захворювань менше і 5 випадків тромбозів за 7 років спостереження, у порівнянні з 1000 жінок, які не почали прийом ГЗТ.
Відзначається, що отримані результати мають бути ретельно розглянуті. Даний аспект терапії являє собою досить складну проблему, так як однакове лікування може приносити користь одним жінкам, і бути шкідливими у інших.
То ж, гормональна терапія лишається терапевтичною альтернативою у жінок, у яких менопаузальні симптоми значно виражені, однак ризики і користь такого лікування різниться в залежності від віку жінки і її анамнезу. Тому при прийнятті рішення про початок ГЗТ рекомендується детально обговорити всі аспекти лікування зі своїм лікарем.
#менопауза, #HRT, #stroke, #menopause
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org