Результати нового дослідження показали, що у порівнянні з іншими гіпотензивними засобами, використання бета-блокаторів, інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту (іАПФ) і блокаторів рецепторів ангіотензину (БРА) мають переваги при довгостроковому лікуванні при розшаруванні аорти.
Дослідники зазначають, що при розшаруванні аорти зазвичай призначають тривалу медикаментозну терапію, щоб зменшити навантаження на стінку аорти і запобігти розширенню або розриву аорти. Але така терапія досі заснована на спостережних дослідженнях і думках експертів.
Рекомендації Європейського товариства кардіологів (ESC), Американського коледжу кардіологів / Американської кардіологічної асоціації (ACC/AHA) і Японського товариства кровообігу (JCR) рекомендують бета-блокатори для початкового лікування гострого розшарування аорти.
І все ж, жодне рандомізоване клінічне дослідження не порівнювало ефекти тривалого лікування бета-блокаторами, іАПФ або БРА з ефектами інших гіпотензивних препаратів.
У новому ретроспективному когортному дослідженні прийняли участь майже 7000 пацієнтів. Ризик смерті від всіх причин був нижчий серед пацієнтів, які приймали іАПФ, БРА або бета-блокатор, ніж серед пацієнтів, яким були призначені інші гіпотензивні засоби.
Крім того, ризик смерті від всіх причин був нижче в групі БРА, ніж в групі інгібіторів АПФ при довгостроковому спостереженні.
Більшість пацієнтів (3492) отримували бета-блокатор, 1729 пацієнтів отримували інгібітор АПФ або БРА, а 1757 пацієнтів отримували інший гіпотензивний препарат. Ця третя група служила контролем.
Використання інгібіторів АПФ, БРА або бета-блокаторів було пов'язано з більш низьким ризиком загальної смертності і повторної госпіталізації з будь-якої причини в порівнянні з використанням інших гіпотензивних засобів в контрольній групі.
У групах інгібіторів АПФ або БРА відношення ризиків [ВР] для смертності від усіх причин становило 0,79 (95% ДІ, 0,71-0,89), а в групі бета-блокаторів - 0,82 (95% ДІ, 0 , 73-0,91). , в порівнянні з контрольною групою.
Також в порівнянні з контролем ризик повторної госпіталізації був значно нижче в групах інгібіторів АПФ або БРА (ВР 0,92; 95% ДІ 0,84-0,997) і в групі бета-блокаторів (ВР 0,87; 95% ДІ 0,81 - 0,94).
Крім того, ризик смерті від всіх причин був нижче в групі, що одержувала БРА, ніж в групі, що одержувала інгібітор АПФ (ВР 0,85; 95% ДІ 0,76-0,95).
Результати цього дослідження підтверджують більш ранні рекомендації ACC / AHA про використання бета-блокаторів для пацієнтів з розшаруванням аорти.
Автори дослідження звертаються до важливої проблеми з точки зору запобігання несприятливих серцево-судинних подій і смертей серед людей з розшаруванням аорти. Зниження артеріального тиску є важливою частиною цього, з огляду на те, що більш високий артеріальний тиск може призвести до повторюваних подій і смерті в цій популяції.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org