За даними нового дослідження, результати якого були представлені на конгресі, присвяченому серцевій недостатності, тяжка #депресія і #СН можуть бути навіть більш загрозливим тандемом, ніж вважали раніше.
Первинний аналіз 154 учасників обсерваційного дослідження OPERA-HF виявив, що впродовж року після виписки зі стаціонару у пацієнтів, які страждають на СН і помірну/тяжку депресію, ризик смерті перевищує аналогічний показник у пацієнтів з меншою кількістю балів за шкалами депресії більш ніж в п’ять разів. При цьому ризик залишається таким же високим навіть після корекції на демографічні фактори, клінічні показники і супутню патологію.
За словами головного дослідника, в даному дослідженні аналізувалась вираженість депресії, однак клініцисти не мають недооцінювати і психо-соціальні фактори.
Відмічається, що розповсюдженість депресії у пацієнтів з СН перевищує таку в загальній популяції в 4-5 разів. І хоча раніше було показано взаємозв’язок між психічними захворюваннями і погіршенням серцево-судинних наслідків, не було ясно, чи відображає наявність депресії більш важку стадію захворювання чи більшу захворюваність, або ж просто є окремим фактором ризику.
Незважаючи на те, що загалом в дослідження OPERA-HF було включено 301 пацієнт, в поточному аналізі було досліджено дані 154 хворих. Всі були старші за 18 років (середній вік – 71 рік; 70.8% пацієнтів – чоловіки). Всі отримували петльові діуретики, мали ФВ ЛШ<40%, діаметр лівого передсердя більше 4 см. Показник NT-proBNP склав > 40 пг/мл у пацієнтів з синусовим ритмом і >1200 пг/мл у пацієнтів з фібриляцією передсердь.
Пацієнти заповнювали опитувальник за Госпітальною шкалою депресії і тривожності (HADS-D), а також проводилась оцінка згідно Індекса коморбідності Чарльсона. На основі даних шкали HADS-D у 24 пацієнтів була помірна/важка депресія (кількість балів – 11-21), у 27 – легка депресія (8-10 балів), а у 103 пацієнтів ознак депресії за шкалою виявлено не було (менше 7 балів). Загалом, впродовж 302 днів періоду спостереження від будь-яких причин померло 27%, включаючи 50%, 22.2% і 8.7% трьох груп, відповідно.
Відносний ризик смерті для групи помірної/важкої депресії у порівнянні з групою відсутності депресії склав 5.1 (95% ДІ 2.4-10.9, P<0.001). Навіть після корекції на вік, стать, наявність артеріальної гіпертензії і показники NT-proBNP асоціація лишалась високодостовірною (ВР 6.5, 95% ДІ 2.2-19.3; P<0.001) і лишалась такою після корекції на показники за Індексом коморбідності Чарльсона (ВР 6.96, 95% ДІ 2.19-22.15; P<0.01).
#depression, #HF
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org