На Європейському конгресі кардіологів ( ESC 2018) було представлено четверте універсальне визначення інфаркту міокарду (ІМ), що відокремлює його від пошкоджень міокарду.
Це пов'язано зі збільшенням використання тропоніну, особливо високочутливого тропоніну, який зараз широко використовується в Європі, Канаді, Сполучених Штатах і в інших місцях і який може виявляти більш дрібні пошкодження клітин серцевого м'яза.
У цьому новому визначенні «пацієнти з підвищеним рівнем тропоніну в крові, але без клінічних ознак ішемії мали «пошкодження міокарду».
Науковці зазначають, що для інфаркту міокарду потрібно як підвищений рівень тропоніну в крові, так і клінічні ознаки ішемії.
У новому універсальному визначенні інфаркту міокарду оновлено опис всіх типів ІМ, а також особливу роль зосереджено на візуалізації.
Новий документ також включає розділи про синдром Такоцубо, інфаркт міокарду з необструкнивними коронарними артеріями, хронічному захворюванні нирок, фібриляції передсердь.
Ключовим моментом є те, що всі пацієнти з підвищеним рівнем тропоніну в крові мають пошкодження міокарду, але тільки пацієнти з пошкодженням міокарду та клінічними проявами ішемії мають інфаркт міокарду.
У документі визначені п'ять підтипів інфаркту міокарду:
• Тип 1: внаслідок розриву (пошкодження) атеросклеротичної бляшки з подальшим тромбозом коронарних артерій; пацієнти можуть мати ІМ з підйомом ST або ІМ без підйому ST;
• Тип 2: внаслідок нестачі кисню, пов'язаний з порушенням його надходження або підвищеним споживанням, що нерідко спостерігається при анемії, гіпертонії, гіпотонії, емболії, спазмі коронарних артерій, гіпотензії або тахіаритмія;
• Тип 3: класичний (наприклад, типові зміни сегменту ST на електрокардіограмі), але немає результатів аналізу крові на тропонін;
• Тип 4: на фоні черезшкірного коронарного втручання; а також
• Тип 5: під час проведення аортокоронарного шунтування.
У пацієнта може бути пошкодження міокарду, яке виявлене за допомогою високочутливих аналізів тропоніну, якщо у нього є захворювання нирок або навіть якщо він спортсмен (наприклад, бігун), що безумовно, не є інфарктом міокарду. Інші ситуації, які можуть викликати пошкодження міокарду і зростання тропоніна, включають інфекцію, сепсис і операцію на серці.
Однак клініцисти не повинні ігнорувати пошкодження міокарда, тому що багато досліджень показують, що це пов'язано з гіршим прогнозом.
Спеціалісти стверджують, що підвищення рівня тропоніну може привести до того, що лікування буде або недоведеним, або потенційно небезпечним. Подальше обстеження, таке як коронарна ангіографія, також може бути проведена.
Науковці очікують, що код для пошкодження міокарду буде додано до МКХ в наступному році.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org