На початку червня Британська асоціація ехокардіографії опублікувала нові рекомендації щодо оцінки діастолічної функції лівого шлуночка, що представляють значний крок уперед у сучасній практиці медичної ехокардіографії. Документ надає докладні вказівки щодо методів оцінки, стандартизованих критеріїв для різних вікових груп та клінічних умов, а також практичні поради для лікарів, які використовують ехокардіографію у своїй практиці
В документі значна увага приділена анатомії, фізіології на механіці шлуночків, де не тільки пояснюють роботу шлуночків в нормі, але і розглядають спектр порушень діастолічної функції.
У цій настанові діастолічні вимірювання класифікуються на: звичайні — заходи, які, як очікується, будуть виконуватись у всіх пацієнтів; додаткові — додаткові заходи, які можуть знадобитися для підтвердження порушення діастолічної функції та збільшення тиску наповнення ЛШ; і нестандартні — заходи, які виконуються час від часу і лише за певних сценаріїв. Практичні вказівки щодо отримання зображень і виконання звичайних , додаткових і нестандартних вимірювань можна знайти в таблицях у кінці кожного розділу.
Крім того в рекомендаціях розроблені алгоритми оцінки діастолічної функції у дорослих, дітей і літніх пацієнтів. Особливу увагу приділено оцінці діастолічної дисфункції у дорослих без серцево-судинної патології, з захворюваннями серця, а також при фібриляції передсердь, при патологіях клапанів, різних кардіоміопатіях.
Включені протоколи для оцінки діастолічної функції при фізичних навантаженнях.
У цій настанові спеціалісти відхиляються від визначення діастолічної функції відповідно до числових ступенів (I, II, III) або ступенів передбачуваної тяжкості (легка, помірна або важка). Ці системи класифікації в основному незнайомі клініцистам за межами кардіології та роблять висновок про ступінь значущості, який може суперечити клінічному контексту: порушення релаксації ЛШ із нормальним тиском наповнення ЛШ молодого спортсмена має помітно інше клінічне значення, ніж для 75-річного гіпертоніка, але буде описано як легке порушення для обох. Натомість рекомендується описувати спектр діастолічної функції відповідно до фізіологічного континууму, який охоплює зміни від затримки релаксації шлуночка без значного зростання тиску наповнення ЛШ на початкових етапах до зниження податливості міокарда та внаслідок цього підвищення тиску в лівому передсердю. Тому рекомендовано порушення діастолічної функції визначати відповідно:
-
Нормальна діастолічна функція відповідно віку
-
Порушення діастолічної функції ЛШ з нормальним тиском наповнення в спокої
-
Порушення діастолічної функції ЛШ з підвищеним тиском наповнення в спокої
Ці нові рекомендації є важливим кроком у стандартизації оцінки діастолічної функції лівого шлуночка і допоможуть покращити точність діагностики, а також підвищити якість клінічного управління пацієнтами з різноманітними серцево-судинними захворюваннями.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org