Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
22.01.2025

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

03.12.2022 00:30
Версія для друку
  • RSS

Дефіцит заліза при серцево-судинних захворюваннях 

Нижче наведено ключові моменти, які слід пам’ятати щодо  дефіциту заліза у пацієнтів із серцево -судинними захворюваннями з огляду на результати сучасних досліджень.

Про дефіцит заліза зазвичай говорять, коли феритин <100 нг/мл (абсолютний дефіцит заліза) або феритин 100-299 нг/мл та насичення трансферину (TSAT) <20% (функціональний дефіцит заліза). Ці визначення були підтверджені у популяції серцевої недостатності (СН) з 82% чутливістю та 72% специфічністю. Альтернативні визначення дефіциту заліза використовують рецептор трансферину або TSAT ≤19,8% із сироватковим залізом ≤13 мкмоль/л.

Приблизно половина хворих на СН мають дефіцит заліза з анемією або без неї з дещо більшою поширеністю при СН із збереженою фракцією викиду (СНзберФВ) порівняно з СН із помірно зниженою ФВ (СНсерФВ) або СН зі зниженою СН (СНзнижФВ). Жінки, пацієнти похилого віку та пацієнти з підвищеною тяжкістю захворювання або симптомами часто мають дефіцит заліза.

Дефіцит заліза був пов'язаний з більшою 5-річною смертністю, підвищеним ризиком смерті від усіх причин та госпіталізації з усіх причин у пацієнтів з СН, з більш високим ризиком смерті або госпіталізації, пов'язаного з постійним дефіцитом заліза. У пацієнтів з гострою декомпенсованою СН дефіцит заліза був однаковим у СНзнижФВ (54%) та СНзберФВ (56%). Однак це  пов'язано лише з більш тривалим перебуванням у лікарні для пацієнтів з СНзберФВ.

У рандомізованих контрольованих дослідженнях не було показано, що пероральні добавки заліза покращують результат пацієнтів із СН, можливо, через обмежене всмоктування та відсутність толерантності через побічні ефекти, такі як нудота, діарея, закреп та метеоризм.

Було показано, що внутрішньовенні (в/в) введення заліза у пацієнтів з СН покращують функціональний стан та якість життя та зменшують кількість госпіталізацій для СН; однак, дані щодо впливу на смертність були суперечливими. Більшість рандомізованих контрольованих дослідженнь включали пацієнтів з гострою або хронічною СН  з ФВ ЛШ <45-50% з або без анемії (гемоглобін <13,5-15 г/дл) з введенням карбоксимальтози заліза, який є найбільш вивченою формою  заліза на сьогодні.

Дефіцит заліза пов'язаний з більш високим ризиком ішемічної хвороби серця та серцево -судинної смертності (з або без встановленої ІХС). Дефіцит заліза був виявлений ​​у 43% пацієнтів з гострим коронарним синдромом та до 60% пацієнтів із ішемічною хворобою серця. Дефіцит заліза при ішемічній хворобі серця пов'язаний із підвищеним ризиком серцево -судинної смертності та інфаркту міокарда; однак лікування в/в введенням препаратів заліза не вивчалося в цій популяції.

Близько 45% пацієнтів із цереброваскулярними захворюваннями мають дефіцит заліза, що може бути пов’язано зі зниженням функціонального стану, запаленням та анемією. Немає даних про лікування дефіциту заліза за відсутності анемії у пацієнтів із цереброваскулярними захворюваннями.

Аортальний стеноз пов'язаний з дефіцитом заліза приблизно у 50% пацієнтів з рідкісними та непереконливими даними про результати. В/в введення заліза не показало користі щодо 6-хвилинної ходьби, класу NYHA або якості життя, пов'язаного зі здоров'ям у пацієнтів з аортальним стенозом після імплантації транскатетерного аортального клапана (TAVI), і зараз не рекомендується за відсутності анемії.

Приблизно 50% пацієнтів з фібриляцією передсердь (ФП) мають дефіцит заліза, хоча в такому стані захворювання немає остаточних даних про результати щодо використання препаратів заліза. В даний час триває дослідження IRON-AF, в якому оцінюватиметься вплив відновлення запасів заліза внутрішньовенним введенням карбоксимальтози заліза у пацієнтів з ФП та дефіцитом заліза на результати, включаючи пікове споживання кисню, якість життя, 6-хвилинний тест ходьби, тягар ФП, використання ресурсів здоров'я та смертність.

Дефіцит заліза може бути виявлений у 75% пацієнтів з легеневою гіпертензією (ЛГ) з діапазоном поширеності залежно від типу ЛГ (наприклад, найвищий при прекапілярній ЛГ [75%] та найнижчий при хронічній тромбоемболії [20%].). Дані про результати та відповіді на лікування обмежені та не вказують на відсутність показань до лікування дефіциту заліза за відсутності анемії при ЛГ.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

ТЕМА ДНЯ 

Антикоагулянтна терапія при тромбозі глибоких вен

Тривалий захист від тромбів без ризику кровотеч... >>>