Розвиток атеросклерозу має субклінічну фазу. На сьогоднішній день шкали стратифікації ризику засновані на виявленні факторів ризику і рівнях біохімічних маркерів, однак стандартна оцінка у груп низького ризику має свої відомі обмеження.
Неінвазивні методи візуалізації, такі як ультразвукове дослідження судин, комп’ютерна томографія і магнітно-резонансна томографія, дозволяють виявляти ознаки атеросклерозу у безсимптомних осіб. Як відомо, наявність субклінічного атеросклерозу каротидних артерій і кальцифікації коронарних артерій були пов’язані з клінічними наслідками в дослідженнях MESA і інших.
В багатьох дослідженнях з використанням методів візуалізації аналізувався якийсь один судинний басейн, в той час як мультитериторіальний аналіз дозволяє зробити більш всебічне заключення про ураження даним системним захворюванням. В проспективному дослідженні PESA у пацієнтів середнього віку без наявності серцево-судинного захворювання в анамнезі аналізувались ознаки атеросклерозу в сонних артеріях, аорті, коронарному і ілео-феморальному відділах на основі результатів неінвазивних методів візуалізації.
В даному огляді проаналізовано розповсюдженість і вираженість субклінічного атеросклерозу (наявність атеросклеротичних бляшек чи кількості балів за CACs (кальцифікація артерій) від одного і більше) у відносно молодих дорослих осіб (n=4002, середній вік 45.8 років) і їх взаємозв’язок з алгоритмами визначення серцево-судинного ризику.
Основні результати:
Розповсюдженість субклінічного атеросклерозу склала 63%. Бляшки були виявлені за допомогою ультразвукового методу у 60% осіб. У 31% бляшки локалізувались в сонних артеріях, у 25% - в аорті, а 44% - в ілео-феморальній ділянці. У 14% показник CAC склав від 1 до 99, у 3% - 100-399, а у 0.7% - більше 400.
У чоловіків (71%) частіше, ніж у жінок (48%) виявлявся субклінічний #атеросклероз. Розповсюдженість атеросклерозу зростала з віком як у чоловіків, так і у жінок, і у всіх судинних басейнах.
Наявність ураження ілео-феморального відділу була більш сильно асоційована з ураженням аорти (ВР: 4.85, 95% ДІ: 4.09-5.75, P<0.001) і індексом кальцифікації (ВР: 3.16, 95% ДІ: 2.60-3.94, P<0.001), ніж ураження сонних артерій (ВР: 2.13, 95% ДІ: 1.84-2.64, P<0.001).
У 21% пацієнтів були вивлені фокальні ураження, у 28% - проміжні, а у 13% - генералізовані атеросклеротичні ураження. Генералізовані ураження частіше зустрічались у чоловіків, ніж у жінок, а також їх частота збільшувалась з віком і наявністю ожиріння і традиційних факторів ризику.
Вираженість субклінічного атеросклерозу у чоловіків 40-44 років була подібна до такової у жінок, які були на 5-10 років старше.
В групі досліджуваних середній 10-річний ризик за фремінгемською шкалою склав 6%. 85% учасників мали низький ризик, 14% - проміжний, а 1% - високий ризик. Згідно зі шкалою SCORE, 85% потрапили в групу низького ризику і 15% - проміжного/високого ризику.
Серед учасників з низьким 10-річним ризиком за фремінгемською шкалою, у 58% відмічався субклінічний атеросклероз. Серед цих учасників у 36% було виявлено проміжний тип чи генералізоване ураження. У 95% учасників з високим ризиком за фремінгемською шкалою був виявлений атеросклероз (86% - з проміжним чи генералізованим). Подібні пропорції відмічались і відносно шкали #SCORE.
При використанні алгоритму визначення 10-річного ризику #ASCVD, субклінічний атеросклероз був виявлений у 57% учасників групи ризику <5%, у порівнянні з 80% учасників групи ризику від 5 до 7,5% і 92% з групи ризику від 7,5% і більше.
Даний аналіз учасників дослідження #PESA виявив, що субклінічний атеросклероз широко розповсюджений у асимптомних пацієнтів середнього віку, а на початкових стадіях найбільш часто вражається захворювання ілео-феморальна ділянка. Більшість осіб високого ризику, визначеного за загальноприйнятими шкалами, дійсно має субклінічний атеросклероз, однак ознаки атеросклерозу також були виявлені майже у 60% учасників, що були класифіковані в групу низького ризику.
#візуалізація, #imaging, #atherosclerosis
Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org