Результати нового дослідження показали, що швидке зниження функції легень пов'язане з більш високою частотою серцево-судинних захворювань (ССЗ), особливо серцевою недостатністю.
Дослідники заявляють, що зниження функції легень протягом 3-х років пов'язане з підвищенням ризику серцево-судинних захворювань, незалежно від інших факторів ризику, в тому числі паління.
Найчастіше функції серцево-судинної системи та легень вивчаються окремо. Проте відомо, що порушення функції легень пов'язане з майже двократною смертністю від серцево-судинної патології, і навпаки, ішемічна хвороба серця та серцева недостатність частіше зустрічаються серед людей з захворюваннями легень.
Дослідники відзначають, що як ОФВ1, так і форсована життєва ємність легень (ФЖЄЛ) природно знижуються з віком. Швидке зниження функції легень пов'язане з хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ), а швидкість зниження пов'язана із смертністю від ССЗ, але невідомо, як це відноситься до серцево-судинних подій.
Для цього дослідження (ARIC) науковці розглянули дані про 10 351 учасників, які не мали серцево-судинних захворювань та які пройшли спірометрію.
Швидке зниження функції легень визначалося як найбільший квартиль (n = 2585) зниження ОФВ1 (зниження> 1,9% у рік), або ФЖЄЛ (зниження на 2,1% за рік) протягом 2,9 ± 0,2 років.
Науковці розглянули зв'язок між зниженням ОФВ1 або ФЖЄЛ і інфарктом міокарду, СН, ішемічною хворобою серця (ІХС), інсультом або комбінацією цих кінцевих точок після коригування значень базової спірометрії, демографії, росту, індексу маси тіла, пульсу, ЦД, АГ, ЛПНЩ, застосування ліпідознижуючої терапії, N-кінцевий фрагмент прогормону для натрійуретичного пептиду B-типу та куріння.
За 17 ± 6 років спостереження, СН виявилася у 14% досліджуваних , ІХС - у 11%, інсульт - у 6%, а комбінаці. з усіх трьох патологій - у 24%.
Дослідники повідомляють, що швидке зниження ОФВ1 (ВР, 1,17; 95% ДІ, 1,04 - 1,33; P = 0,010) та ФЖЄЛ (ВР, 1,27; 95% ДІ, 1,12 - 1,44; P < .001) було пов'язане з підвищеним ризиком СН, особливо протягом першого року при швидкому зниженні ОФВ1(ВР, 4,22; 95% ДІ, 1,34 - 13,26; P = 0,01) .
Швидке зниження ОФВ1 також було пов'язане з інсультом (ВР, 1,25; 95% ДІ, 1,04 - 1,50; P = 0,015), але не з ризиком розвитку ІХС.
Поточні рекомендації рекомендують спірометрію для людей з підвищеним ризиком розвитку захворювань легень, таких як постійні курці.
Результати нового дослідження дають додаткові дані про те, що, крім надання інформації щодо ризику захворювання легень, зміни в спірометрії також надають клініцисту інформацію про ризик серцево-судинних захворювань.
Науковці зазначають, коли лікарі бачать швидке зниження об’єму форсованого видиху за 1 секунду (ОФВ1), диференційну діагностику потрібно проводити з серцевою недостатністю, так як дані дослідження показують, що у тих пацієнтів, які мають такі швидкі зміни, значно вище ризик діагностики серцевої недостатності протягом першого року.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org