Нове дослідження передбачає, що субклінічні зміни у структурі серця та діастолічної функції у молоді можуть бути маркерами ризику зниження когнітивних функцій у середньому віці.
Фактори ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ), такі як високий артеріальний тиск, високий рівень холестерину та цукровий діабет, пов'язані з підвищеним ризиком когнітивних порушень, але набагато менше відомо про вплив змін структури та функції серця на когнітивні функції.
Дослідники вказують, що вперше показали, що навіть до виникнення серцево-судинних захворювань люди зі змінами у структурі та функції серця в молодому віці мають нижчі когнітивні здібності в середньому віці.
До аналізу було включено 2653 учасники дослідження СARDIA.
Ехокардіограми були отримані на 5-му, 25-му та 30-му візитах— у середньому у віці 30, 50 та 55 років відповідно. У віці 30 років учасники пройшли стандартну серію тестів, що вимірюють глобальне пізнання, швидкість обробки інформації, виконавчі функції, відстрочену вербальну пам'ять та швидкість мови.
Протягом 25 років спостерігалося збільшення маси лівого шлуночка в середньому на 0,27 г/м 2 на рік – у середньому з 80,5 г/м 2 у 5-му році до 86,0 г/м 2 у 30-му році. .
Обсяг лівого передсердя збільшувався в середньому на 0,42 мл/м2 на рік, з 16 мл/м2 у 5-му році до 26 мл/м2 у 30-му році.
Фракція викиду лівого шлуночка (ФВЛШ) знижувалася на 0,11% на рік, з 63,3% на 5-й рік до 59,7% на 30-й рік.
Після коригування з урахуванням демографічних особливостей та освіти збільшення маси лівого шлуночка щонайменше на 1 стандартне відхилення за 25 років було пов’язано з нижчим когнітивним рівнем у більшості тестів (P ≤ 0,02).
Збільшення об’єму лівого передсердя протягом періоду дослідження пов'язано з нижчим загальним когнітивним процесом (P = 0,04), тоді як зниження ФВ ЛШ не було пов'язане з когнітивними функціями. Подальше коригування факторів ризику серцево-судинних захворювань дало аналогічні результати.
Повідомлені зміни у структурі та функції серця передують клінічній симптоматиці, оскільки наступне спостереження припиняється до того, як вони вступають у пізнє доросле життя, коли різко зростає ризик клінічних подій. Це означає, що у цих пацієнтів ще не було інсульту, застійної серцевої недостатності, інфаркту міокарда, але деякі з них можуть опинитися на цій траєкторії в пізнішому віці.
Спеціалісти стверджують, що це дослідження нагадує, що здоров'я серця є ключем до здоров'я мозку.
Забігаючи вперед, дослідники зазначають, що необхідні подальші дослідження, щоб визначити, чи можуть втручання щодо поліпшення серцевої структури та діастолічної функції принести користь здоров'ю мозку.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org