У історії ін'єкцій ботулінічного токсину, призначених не для косметологічних процедур, а для боротьби з післяопераційною фібриляцією передсердь (ФП), з'явився новий аспект.
Процедура не показала такого ефекту, принаймні, на основі первинної кінцевої точки, що відображає 30-денне навантаження ФП, при будь-якому з двох дозуваннях нейротоксину в дослідженні фази 2 зі змішаною кардіохірургічною популяцією. Але це, можливо, дало нові ідеї та ключі до виявлення конкретних пацієнтів, які матимуть позитивні результати від такого лікування.
Аритмія - поширене ускладнення при кардіохірургічних втручаннях, якому важко запобігти і представляє значний ризик для пацієнта. Досліджувана інтраопераційна процедура основана на введенні нейротоксину в епікардіальні жирні прошарки, що містять гангліозні сплетення, які модулюють серцеву вегетативну активність.
Пацієнти при кардіохірургічних втручаннях, які отримували інтраопераційну нейромодуляційну терапію, показали значне та напрочуд міцне зниження післяопераційного навантаження на ФП у ряді плацебо-контрольованих досліджень, проведених різними групами на міжнародному рівні.
Незважаючи на те, що методика не була послідовно успішною, її загальний досвід випробування заінтригував і вразив науковців достатньо, щоб вони досліджували лікування при все більш нових випробуваннях.
Поточне дослідження NOVA не показало суттєвого впливу на лікування ФП після операції на популяції близько 300 пацієнтів, які отримали 125 ОД або 250 ОД внутрішньоопераційні ін'єкції досліджуваних ботулінічних токсинів типу А (ABBVIE) або плацебо-ін'єкцій.
Однак аналіз підгрупи натякнув, що процедура з використанням нижчої дози може значно знизити тягар післяопераційної ФП через 30 днів у пацієнтів віком 65 років і старше, особливо у тих, хто переніс операцію аорто-коронарного шунтування (АКШ). При вищих дозах нейротоксину таких ефектів не спостерігалося.
Тим не менш, 30-денний ризик виникнення ФП знизився на 36% у підгрупі пацієнтів 65 або старше (р = 0,02) та на 51% (р = 0,01) для таких пацієнтів, які перенесли ізольоване АКШ. Усі зниження були в нижчій дозі ботулінічного токсину типу А. Такий суттєвий ефект не був помічений при більш високому дозуванні.
У дослідження було рандомізовано 319 пацієнтів, яким планувалася перша операція на відкритому серці - АКШ (64%), відновлення або заміна клапана (24%) або те й інше (12%), у яких діаметр лівого передсердя був 55 мм або менш і мали синусовий ритм щонайменше 48 годин до процедури. Їхній середній вік становив 67 років, і 17% становили жінки.
Їм були призначені ін'єкцій ботулінічного токсину типу A у кожну з п'яти епікардіальних жирових прошарок для загальної дози 125 ОД або 250 ОД-105 та 109 пацієнтів відповідно, у 105 пацієнтів, ін’єкції плацебо.
Епізод ФП тривалістю не менше 30 секунд, первинна кінцева точка, виникав протягом 30 днів після операції у 46,1% у групі плацебо, 36,5% у групі 125 ОД (р = 0,16 порівняно з плацебо) та 47, 2% у групі 250 ОД.
Але відносний ризик (ВР) для первинної кінцевої точки становив 0,64 (95% ДІ, 0,43 - 0,94, р = 0,02) серед пацієнтів 65 і старших, які отримували дозу 125 E.
У всіх пацієнтів, які перенесли тільки АКШ, не спостерігалося суттєвого зниження, але історія була різною у нижчій дозуванні у цих пацієнтів, яким було 65 років і старше.
Рівні інтерлейкіну-6 (ІЛ-6) підвищувалися після операції у всіх трьох групах, досягаючи піку на 2-й післяопераційний день. Але ефект менш виражений у пацієнтів, які отримували або нижчу (P = 0,001), або більш високу дозу нейротоксину (P = 0,001) проти плацебо. Показники небажаних явищ, серйозних чи інших, були однаковими у трьох групах.
Протягом усього дослідження пацієнти, які активно лікувалися, демонстрували більш м'які запальні реакції біомаркерів на операцію протягом декількох днів після процедури порівняно з контрольною групою.
Науковці зазначають, що згідно з дослідженням та експериментальними моделями, пригнічення фібриляції передсердь за допомогою ботулінічного токсину, ймовірно, опосередковане як прямими вегетативними ефектами, так і зменшенням запалення.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org