Результати нового дослідження передбачають, що існує значний зворотній зв’язок між концентрацією циркулюючого 25-гідрокси-вітаміну D (25 [OH] D) і смертністю від усіх причин, але лише у людей з дефіцитом вітаміну D.
Дані понад 380000 учасників, зібрані з 35 досліджень, показали, що в цілому не має значного взаємозв'язку між концентрацією 25(OH)D, клінічним показником рівня вітаміну D та захворюваністю на ішемічну хворобу серця (ІХС), інсультом чи смертю від усіх причин, згідно з менделівським рандомізованим аналізом.
Однак науковці у новому дослідженні показали, що у людей з дефіцитом вітаміну D кожне підвищення концентрації 25(OH)D на 10 нмоль/л знижує ризик загальної смертності на 31%.
Крім того дослідники стверджують, що існує незначний зв'язок між концентрацією 25 (OH) D та інсультом , ІХС, але тільки у людей з дефіцитом вітаміну D.
Дослідники відзначають, що, хоча епідеміологічні дослідження «незмінно» виявляли зв'язок між рівнями 25(OH)D та підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, загальної смертності та інших хронічних захворювань, у кількох великих випробуваннях вітаміну D повідомлялося про відсутність результатів. Однак в цих випробувань брали участь люди незалежно від вихідної концентрації 25 (OH) D, і це зменшувало можливості для виявлення ефектів додавання вітаміну D.
Тому науковці спочатку виконали обсерваційне дослідження, в якому вивчали дані 384 721 людини з Біобанку Великобританії та дані 26 336 осіб з EPIC-CVD (Європейське проспективне дослідження раку та серцево-судинних захворювань), які мали достовірне визначення 25 (OH) D і не мали встановлених серцево-судинних захворювань на вихідному рівні.
Вчені також включили 67 992 учасники дослідження VitDSC, які раніше не мали серцево-судинних захворювань. Вони проаналізували концентрацію 25(OH)D, загальноприйняті фактори ризику серцево-судинних захворювань, а також частоту серцево-судинних захворювань та смертність, використовуючи дані окремих осіб.
Результати показали, що при низьких концентраціях 25(OH)D існує зворотний зв'язок між 25(OH)D та ІХС, інсультом та загальною смертністю.
Середній вік учасників коливався від 54,8 до 57,5 років, а жінки становили від 53,4 до 55,4%.
До 7% учасників дослідження мали дефіцит вітаміну D.
Аналіз 25(OH)D показав, що 3,9% учасників дослідження UK Biobank та 3,7% учасників Копенгагенського дослідження мали дефіцит вітаміну D порівняно з 6,9% учасників EPIC-CVD.
У всьому діапазоні концентрацій 25(OH)D не було значущого зв'язку між генетично передбаченими рівнями 25(OH)D та ІХС, інсультом або смертністю від усіх причин.
Однак обмеження аналізу людьми, які мали дефіцит вітаміну D (концентрація 25 [OH] D < 25 нмоль/л), показало наявність переконливих доказів зворотного зв'язку зі смертністю від усіх причин.
Також спостерігалися незначні асоціації між дефіцитом вітаміну D та ІХС із ВР 0,89 (P = 0,14) та інсультом із ВР 0,85 (P = 0,09).
Подальший аналіз показує, що зв'язок між концентраціями 25(OH)D та смертністю від усіх причин має чітку порогову форму, за словами дослідників, з доказами зворотного зв'язку при концентраціях нижче 40 нмоль/л.
Спеціалісти стверджують, що результати дослідження можуть мати важливі наслідки для громадського здоров'я та клінічної практики і дозволять клініцистам краще зважити потенційні переваги добавок у порівнянні з їхнім ризиком. З огляду на те, що дефіцит вітаміну D є відносно поширеним явищем, а додавання вітаміну D безпечне, існує обґрунтування для перевірки ефекту додавання вітаміну D у людей з дефіцитом у великомасштабних рандомізованих контрольованих дослідженнях.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org